Vítězství bude naše (Mezi zbraněmi múzy nemlčí)


Vojenský pochod „Vítězství bude naše“ složil za druhé světové války hudební skladatel a příslušník československých vojenských jednotek v Sovětském svazu Vít Nejedlý (1912–1945).

Nejedlý se v armádě angažoval hlavně v oblasti hudby. Pod jeho vedením byl založen orchestr, která se posléze vyvinul ve vojenský umělecký soubor. Ten byl po skončení války institucionalizován, přijal jméno svého zakladatele a v různých podobách existoval až do roku 1995.
Na rozdíl od celé řady jiných vojenských písní, které se dlouhodobě neprosadily a rychle upadly v zapomnění, se pochod „Vítězství bude naše“ stal klasickou skladbou spojovanou s bojem československých jednotek na východní frontě druhé světové války.
Ukázka pochází z dokumentárního filmu „Mezi zbraněmi múzy nemlčí“, který představoval činnost různých složek Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého průřezovým výběrem z jeho tvorby.

Kopie filmu byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.


„Mezi zbraněmi múzy nemlčí“: Československý armádní film; 1973; režie Martin Hoffmeister a Radek Otčenášek; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 579 metrů

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha