Výstava s příběhy českých vojáků ze zahraničních misí je nyní k vidění v Milovicích

Výstava s příběhy českých vojáků ze zahraničních misí je nyní k vidění v Milovicích

27. 05. 2020

V prostorách radnice středočeského města Milovice byla počátkem tohoto týdne zpřístupněna výstava „… s vědomím rizika – příběhy českých vojáků v zahraničních operacích 1990-2020“, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha. Cílem výstavy je představit působení českých vojáků v zahraničí za uplynulých 30 let na základě osobních vzpomínek dvanácti vybraných českých novodobých válečných veteránů, kteří jsou zobrazeni na portrétních fotografiích doplněných autentickými citacemi z rozhovorů. Výstava vznikla v rámci orálně historického výzkumného projektu Paměť vojáka – příběhy zahraničních operací.

Výstavu zahájili v pondělí 25. května starosta města Milovice Lukáš Pilc a místostarostka Ludmila Šimková společně s kpt. Pavlem Stehlíkem a nprap. Leošem Krejčou z Vojenského historického ústavu Praha. Expozice je umístěna v rozlehlém prostoru uvnitř radnice – v budově, která v minulosti soužila jako kulturní středisko sovětské armády, která zde byla umístěna po roce 1968. Vedle panelů výstavy jsou zde umístěny i směrovníky, které byly vyrobeny českými vojáky v zahraničních operacích v Afghánistánu a Iráku. Směrovníky vyrobené ze dřeva ukazují vzdálenosti do některých českých měst i obcí, z nichž vojáci pocházeli.

Výstavu „… s vědomím rizika – příběhy českých vojáků v zahraničních operacích 1990-2020“ připravili pracovníci Odboru zahraničních aktivit, komunikace a propagace VHÚ Praha. Zobrazuje nedávnou historii novodobých misí a zároveň prezentuje výsledky historického výzkumu VHÚ. Od roku 2017 byly nahrány desítky rozhovorů s našimi novodobými válečnými veterány, jež jsou uloženy v orálně historické sbírce VHÚ.

Expozice přináší dvanáct silných lidských příběhů, tří žen a devíti mužů. Každý je jiný, společné je jim nasazení v novodobé zahraniční operaci. Mezi vybranými veterány jsou vojákyně a vojáci různých hodností (mužstvo, poddůstojníci a důstojníci), zastoupeny jsou rovněž nejrůznější vojenské odbornosti (velitelé, bojovníci, štábní pracovníci, logistik, kaplan, lékařka a mírový pozorovatel OSN).

Tematicky jsou představeny mise v Zálivu, Afghánistánu, Iráku, na Balkáně, v Pobaltí a mise OSN ve Středoafrické republice. Jedním z narátorů byl i štábní praporčík in memoriam Patrik Štěpánek, který v roce 2018 zemřel v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. I Patrik Štěpánek svůj příběh přímo v Afghánistánu vyprávěl pracovníkům VHÚ Praha, kteří zde prováděli terénní výzkum.

V České republice je v současné době přibližně 15 000 novodobých válečných veteránů. Z pochopitelných důvodů se tak na výstavě může prezentovat jen pouhý zlomek z nich.

RED 

 

 

AktuálněRetrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…
Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

04. 08. 2022
V červenci letošního roku jsme publikovali na webových stránkách vhu.cz materiál nazvaný…
Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

31. 07. 2022
Když jsme na podzim roku 2020 na Vojenském historickém ústavu Praha zahájili…
Restaurování německých vojenských saní

Restaurování německých vojenských saní

28. 07. 2022
Mezi exponáty ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha najdeme kromě standardních předmětů,…
Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

25. 07. 2022
Technické oddělení Čs. armádního sboru na Rusi bylo založeno v červenci roku…