Výstava s příběhy českých vojáků ze zahraničních misí je nyní k vidění v Milovicích

Výstava s příběhy českých vojáků ze zahraničních misí je nyní k vidění v Milovicích

27. 05. 2020

V prostorách radnice středočeského města Milovice byla počátkem tohoto týdne zpřístupněna výstava „… s vědomím rizika – příběhy českých vojáků v zahraničních operacích 1990-2020“, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha. Cílem výstavy je představit působení českých vojáků v zahraničí za uplynulých 30 let na základě osobních vzpomínek dvanácti vybraných českých novodobých válečných veteránů, kteří jsou zobrazeni na portrétních fotografiích doplněných autentickými citacemi z rozhovorů. Výstava vznikla v rámci orálně historického výzkumného projektu Paměť vojáka – příběhy zahraničních operací.

Výstavu zahájili v pondělí 25. května starosta města Milovice Lukáš Pilc a místostarostka Ludmila Šimková společně s kpt. Pavlem Stehlíkem a nprap. Leošem Krejčou z Vojenského historického ústavu Praha. Expozice je umístěna v rozlehlém prostoru uvnitř radnice – v budově, která v minulosti soužila jako kulturní středisko sovětské armády, která zde byla umístěna po roce 1968. Vedle panelů výstavy jsou zde umístěny i směrovníky, které byly vyrobeny českými vojáky v zahraničních operacích v Afghánistánu a Iráku. Směrovníky vyrobené ze dřeva ukazují vzdálenosti do některých českých měst i obcí, z nichž vojáci pocházeli.

Výstavu „… s vědomím rizika – příběhy českých vojáků v zahraničních operacích 1990-2020“ připravili pracovníci Odboru zahraničních aktivit, komunikace a propagace VHÚ Praha. Zobrazuje nedávnou historii novodobých misí a zároveň prezentuje výsledky historického výzkumu VHÚ. Od roku 2017 byly nahrány desítky rozhovorů s našimi novodobými válečnými veterány, jež jsou uloženy v orálně historické sbírce VHÚ.

Expozice přináší dvanáct silných lidských příběhů, tří žen a devíti mužů. Každý je jiný, společné je jim nasazení v novodobé zahraniční operaci. Mezi vybranými veterány jsou vojákyně a vojáci různých hodností (mužstvo, poddůstojníci a důstojníci), zastoupeny jsou rovněž nejrůznější vojenské odbornosti (velitelé, bojovníci, štábní pracovníci, logistik, kaplan, lékařka a mírový pozorovatel OSN).

Tematicky jsou představeny mise v Zálivu, Afghánistánu, Iráku, na Balkáně, v Pobaltí a mise OSN ve Středoafrické republice. Jedním z narátorů byl i štábní praporčík in memoriam Patrik Štěpánek, který v roce 2018 zemřel v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. I Patrik Štěpánek svůj příběh přímo v Afghánistánu vyprávěl pracovníkům VHÚ Praha, kteří zde prováděli terénní výzkum.

V České republice je v současné době přibližně 15 000 novodobých válečných veteránů. Z pochopitelných důvodů se tak na výstavě může prezentovat jen pouhý zlomek z nich.

RED 

 

 

AktuálněV Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…