Výstava z VHÚ o Sametové revoluci v Skleněném paláci

V Praze 6, v architektonicky významné budově tzv. Skleňáku na Náměstí svobody, byla ve středu 13. listopadu slavnostně zahájena výstava připomínající dění před třiceti lety během listopadu 1989. Výstava představuje tři desítky panelů s emotivními velkoformátovými fotografiemi z Národní třídy a následujících dní, kdy se v Československu měnil režim a země nastupovala cestu ke svobodě a demokracii.

 

Výstava vznikla za spolupráce Vojenského historického ústavu Praha a radnice Prahy 6. Na její vernisáži v Skleněném paláci na Náměstí svobody č. 1 byli přítomni brigádní generálka Lenka Šmerdová, poradkyně náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek, senátor Václav Hampl, radní městské části Praha 6 Eva Smutná,  ale také např. fotograf Karel Cudlín, jehož některé fotografie jsou součástí výstavy.

Panely výstavy jsou umístěny ve výlohách domu, které pravidelně slouží jako otevřená galerie pro kolemjdoucí i návštěvníky této části Prahy 6. Kromě působivých fotografií se mohou lidé dočíst na textových panelech chronologicky o listopadových událostech. Počínaje demonstrací na Albertově a brutálním zásahem policie na Národní třídě, přes reakce komunistického režimu, až po nově vznikající Občanské fórum. Události pokračují demonstrací na Letné, jmenováním nové vlády a končí volbou Václava Havla prezidentem Československé republiky. Výstava je doplněna kopiemi výtisků dobových deníků.

Skleněný palác, někdy také Skleněný dům či lidově Skleňák, je ceněná funkcionalistická stavba architekta Richarda Podzemného z let 1936-37. Byla postavena jako nájemní dům pro Zemskou banku a je jedním ze symbolů meziválečné architektonické moderny, kvalitního stavitelství i prvorepublikové elegance a noblesy. Budova je chráněna jako kulturní památka ČR.

Expozici za výlohami Skleňáku lze zhlédnout do 1. 12. 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha