Vzpomínka na Václava Šorela, spisovatele i leteckého propagátora

Vzpomínka na Václava Šorela, spisovatele i leteckého propagátora

15. 09. 2020

V sobotu 12. září 2020 zemřel ve věku 83 let Václav Šorel, spisovatel, propagátor letectví a tvůrce publikací z oblasti létání. Také autor románů a děl ze sféry sci-fi, rovněž scenárista komiksů. Široké veřejnosti byl znám i jako tvůrce papírových vystřihovánek z časopisu ABC, v jehož redakci působil.

Václav Šorel byl známou a výraznou osobností sféry československého a českého letectví, respektive letecké publicistiky. K danému oboru měl velmi blízko už svým vzděláním a původní profesí, začínal totiž jako konstruktér v letecké továrně Avia. To mu velmi pomohlo v budoucí dráze, kdy v silné éře leteckého modelářství, v 70. a 80. letech 20. století, vytvářel četné papírové modely, které si pak mohli čtenáři časopisu ABC sestavit.

Modelařině věnoval i knihu Plastikové modelářství – letadla, která shrnovala jeho bohaté zkušenosti, praktické i teoretické poznatky. Kniha si našla množství čtenářů, vyšla v celkem čtyřech vydáních – 1992, 1997, 2003 a 2007.

Václav Šorel (ročník 1937) studoval na Střední průmyslové škole stavební a SPŠ hutní Kladno, dále v pomaturitním studiu na ČVUT. Už během studia na střední škole začal navštěvovat kladenské letiště, nejdříve jako modelář a posléze jako pilot dvoumístného větroně značky Pionýr (dotyčný letoun je ve sbírkách VHÚ, v Leteckém muzeu v Praze ve Kbelích). V podniku Avia pracoval jako konstruktér od poloviny 50. let a působil zde až do 80. let.

V Avii se také potkal se svým pozdějším spolupracovníkem a přítelem Františkem Kobíkem, který ho následně pozval k externí spolupráci s časopisem ABC. Václav Šorel začal publikovat v roce 1970, jeho první prací byl návod na upoutaný létající model Vrabec. Na plný úvazek do ABC nastoupil v roce 1984, posléze se stal i zástupcem šéfredaktora.

S Kobíkem vytvořili množství vystřihovánek, přičemž jejich osobitým stylem byly pestré barvy, jasné obrysy, nepříliš obtížné tvarové prvky, většinou také nevelký rozsah vystřihovánky. Byly určeny především pro děti a modeláře-začátečníky. Hlavním námětem byla zpočátku smyšlená letecká a kosmická technika.

Mezi jejich modely najdeme například experimentální tryskový stíhač X-210 Alkona, raketu Sojuz 1, sovětský Lunochod, přistávací modul americké mise Apollo 11, školní větroň LF 109 Pionýr, ale také traktor Zetor Crystal 7511, tahač Tatra 813 nebo československý tank T-34 Lidice z druhé světové války. Poslední společnou prací dvojice byl sportovní letoun ABC Experimental.

Na konci sedmdesátých let začal spolupracovat s malířem především letecké techniky Jaroslavem Velcem. Společně vytvořili pro ABC například sérii šesti modelů kosmických lodí, nazvanou Muzeum kosmonautiky, a také některá letecká házedla. Vystřihovánky vycházely také v nakladatelství Albatros, v tomto vydání šlo často o upravené verze těch, které dříve vyšly v ABC.

Václav Šorel byl rovněž autorem několika knih. Společně s Jaroslavem Velcem vydali dvoudílnou příručku Letadla československých pilotů, která poprvé vyšla v letech 1979, respektive 1982, a dočkala se mnoha vydání. Přestože v ní z dobově podmíněných důvodů chybělo období první světové války a čs. legií, tvořila v době normalizace základní literaturu pro každého začínajícího zájemce o dějiny československého letectví. Jeho vklad do propagace československé a české vojenské a letecké historie tak byl zdánlivě nenápadný, avšak zcela zásadní.

Na tuto publikaci navázala již v porevoluční době publikace Češi a Slováci v oblacích (1993), přičemž vrcholem je pak dvoudílná Encyklopedie českého a slovenského letectví (2005 a 2008). Danému tématu se ještě věnoval v komiksově pojaté publikaci Vzduch je naše moře, která vyšla v roce 2018, ke stému výročí založení republiky. Částečně komiksovou formu, ale také četné množství fotografií, kreseb atd. má kniha Generál Fajtl, kterou Šorel vzdal hold legendárnímu českému pilotovi, vojákovi a generálovi Františku Fajtlovi. Kniha vyšla v roce 2013.

Byl rovněž autorem ve své době neobyčejně populárních komiksových sérií, opět vycházely především na stránkách časopisu ABC. Jedná se o díla Vzpoura mozků, Tvrz, Galaxia atd. Tato díla z žánru sci-fi posléze vyšla i v románové podobě, dočkala se i rozhlasových dramatizací.

Václav Šorel byl za svoji dvoudílnou Encyklopedii českého a slovenského letectví oceněn Cenou klubu leteckých novinářů Syndikátu novinářů, dostalo se mu také oficiálního Poděkování parlamentu České republiky za přínos českému letectví.

RED

Aktuálně



Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…