Zásadní projekt VHÚ Praha: Vojenští historici vyrazí do misí

01. 08. 2011
Prozíraví muzejníci vědí, že sbírat historické předměty desítky, či dokonce stovky let „poté“, bývá už obtížné. I proto míří do muzejních sbírek často věci i dokumenty relativně mladé. Jejich hodnota však časem stoupá. Tuto metodu také uplatňuje Vojenský historický ústav Praha v případě misí našich vojáků po roce 1989.
Co je historie a co ještě nedávná minulost? Patří například válka v Zálivu z roku 1991 už do učebnic dějin? Američané jsou v tomto směru prozíraví a s jejich bojujícími jednotkami na různých místech světa putují také vojáci-historici, kteří se zaměřují na dokumentaci bojů a uchování odkazu současnosti pro budoucnost.
Také Armáda České republiky se po roce 1989 účastnila už mnoha misí, tisíce vojáků prošli válečnými či jinými ozbrojenými konflikty na celé světě. Zachytit tuto část historie si klade za cíl zásadní projekt Vojenského historického ústavu Praha „Vojenští historici v misích“.
„Myšlenka na systematické mapování účasti českých vojáků v zahraničí začala krystalizovat zhruba v roce 2010,“ říká ředitel VHÚ Praha plukovník Mgr. Aleš Knížek. „Dříve jsme různé předměty a dokumenty z Iráku, Afghánistánu či z bývalé Jugoslávie získávali především na osobní bázi, dobré vůli a ochotě těch, kteří byli v bojích a mysleli na to, že by nám něco mohli přivézt a předat. Nebylo toho také mnoho. Dnes bychom už měli získávat více věcí, sběr dokumentů, fotografií i předmětů už má svou koncepci a měl by probíhat kontinuálně.“
Spolupráce s jednotkami byla odstartována již zkraje roku 2011 při výjezdu do Afghánistánu, konkrétní sběr se rozjížděl také v oblasti Kosova. V letošním roce byla v Kosovu ukončena operace českých jednotek, a právě proto sem byl také vyslán tým, který měl zajistit dokumentaci celého dvanáctiletého působení českých vojáků. V březnu jeli pracovníci VHÚ Praha do Kosova poprvé, v červenci už probíhal sběr dokumentů a předmětů. Artefakty byly získány i díky vstřícnému postoji zástupce ředitele SOC MO plukovníka Ing. Jaroslava Kankiy, velitele kontingentu majora Ing. Josefa Nejedlého a všech příslušníků kontingentu, kteří na místě pomáhali vojenským historikům.
„Celkem jsme naplnili dva kontejnery, které mapují život a nasazení českých vojáků v Kosovu z mnoha stran,“ říká podplukovník Ing. Robert Speychal z Vojenského historického ústavu Praha, který se na sběru materiálů podílel. „Brali jsme ze základny Šajkovac a předsunuté základny Sekyrača. Někdy jde o předměty zdánlivé obyčejné, třeba cedule, vzorky ostnatých drátů, kancelářské vybavení, ale část tvoří také zcela unikátní věci. V první řadě je to celá vojenská kaple, kterou tu čeští vojáci v roce 2002 postavili.“
Kaple se stala známým místem, kam chodili nejen Češi, ale i příslušníci jiných armád – Slováci, Finové a další. Kaple byla letos v červenci rozebrána, jednotlivé kusy očíslovány. Po příjezdu kontejnerů do České republiky by měla být smontována a umístěna v některé z poboček VHÚ Praha. Pravděpodobně v prostorách Vojenského technického muzea Lešany.
Mezi další zajímavé předměty patří i tzv. defence wall, tedy kovová síťovina, do které se sypalo kamení a stavěly se z ní ochranné valy. Jsou tu i části strážních věží.
„K důležitým předmětům patří kamenné desky, přesněji části památníků, které jsou vzpomínkou na účast jednotlivých útvarů v Kosovu,“ říká Robert Speychal. Z pochopitelných důvodů na místě zůstaly památníky na jednotlivce, kteří v Kosovu bohužel zemřeli.
Menší předměty získané z misí budou umístěny v Armádním muzeu na Žižkově, kde by se měly brzy představit na samostatné výstavě. Kamenné památníky by měly být usazeny v Lešanech.
Skutečně kuriózním předmětem je i tzv. Iron Man. Jde o zvláštní sochu sestavenou ve volných chvílích českými vojáky z nejrůznějších kovových dílů. Také Iron Man byl rozebrán a po příjezdu kontejnerů do Česka, které je naplánováno na září, by měl opět oživnout.
1 – Památníky dokládající účast českých jednotek v Kosovu
2 – Jedna z desek, která zdobila památník – byla odvezena zpět do ČR
3 – Nakládání shromážděného materiálu do kontejnerů
4 – Mezi exponáty v muzeu budou patřit i cedule s označením jednotek
5 – Tzv. Iron Man, populární socha, kterou vytvořili vojáci
6 – Iron Man se chystá k převozu
7 – Vojenská kaple, začátek demontáže
8 – Vnitřek kaple těsně před rozebráním
9 – Všechny jednotlivosti byly pečlivě zabaleny
10 – Začíná demontáž střechy
11 – Střecha po částečné demontáži
12 – Vrchní část kaple už je odstrojena
13 – Kaple složená v jednom z kontejnerů

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…