Zásadní projekt VHÚ Praha: Vojenští historici vyrazí do misí

01. 08. 2011
Prozíraví muzejníci vědí, že sbírat historické předměty desítky, či dokonce stovky let „poté“, bývá už obtížné. I proto míří do muzejních sbírek často věci i dokumenty relativně mladé. Jejich hodnota však časem stoupá. Tuto metodu také uplatňuje Vojenský historický ústav Praha v případě misí našich vojáků po roce 1989.
Co je historie a co ještě nedávná minulost? Patří například válka v Zálivu z roku 1991 už do učebnic dějin? Američané jsou v tomto směru prozíraví a s jejich bojujícími jednotkami na různých místech světa putují také vojáci-historici, kteří se zaměřují na dokumentaci bojů a uchování odkazu současnosti pro budoucnost.
Také Armáda České republiky se po roce 1989 účastnila už mnoha misí, tisíce vojáků prošli válečnými či jinými ozbrojenými konflikty na celé světě. Zachytit tuto část historie si klade za cíl zásadní projekt Vojenského historického ústavu Praha „Vojenští historici v misích“.
„Myšlenka na systematické mapování účasti českých vojáků v zahraničí začala krystalizovat zhruba v roce 2010,“ říká ředitel VHÚ Praha plukovník Mgr. Aleš Knížek. „Dříve jsme různé předměty a dokumenty z Iráku, Afghánistánu či z bývalé Jugoslávie získávali především na osobní bázi, dobré vůli a ochotě těch, kteří byli v bojích a mysleli na to, že by nám něco mohli přivézt a předat. Nebylo toho také mnoho. Dnes bychom už měli získávat více věcí, sběr dokumentů, fotografií i předmětů už má svou koncepci a měl by probíhat kontinuálně.“
Spolupráce s jednotkami byla odstartována již zkraje roku 2011 při výjezdu do Afghánistánu, konkrétní sběr se rozjížděl také v oblasti Kosova. V letošním roce byla v Kosovu ukončena operace českých jednotek, a právě proto sem byl také vyslán tým, který měl zajistit dokumentaci celého dvanáctiletého působení českých vojáků. V březnu jeli pracovníci VHÚ Praha do Kosova poprvé, v červenci už probíhal sběr dokumentů a předmětů. Artefakty byly získány i díky vstřícnému postoji zástupce ředitele SOC MO plukovníka Ing. Jaroslava Kankiy, velitele kontingentu majora Ing. Josefa Nejedlého a všech příslušníků kontingentu, kteří na místě pomáhali vojenským historikům.
„Celkem jsme naplnili dva kontejnery, které mapují život a nasazení českých vojáků v Kosovu z mnoha stran,“ říká podplukovník Ing. Robert Speychal z Vojenského historického ústavu Praha, který se na sběru materiálů podílel. „Brali jsme ze základny Šajkovac a předsunuté základny Sekyrača. Někdy jde o předměty zdánlivé obyčejné, třeba cedule, vzorky ostnatých drátů, kancelářské vybavení, ale část tvoří také zcela unikátní věci. V první řadě je to celá vojenská kaple, kterou tu čeští vojáci v roce 2002 postavili.“
Kaple se stala známým místem, kam chodili nejen Češi, ale i příslušníci jiných armád - Slováci, Finové a další. Kaple byla letos v červenci rozebrána, jednotlivé kusy očíslovány. Po příjezdu kontejnerů do České republiky by měla být smontována a umístěna v některé z poboček VHÚ Praha. Pravděpodobně v prostorách Vojenského technického muzea Lešany.
Mezi další zajímavé předměty patří i tzv. defence wall, tedy kovová síťovina, do které se sypalo kamení a stavěly se z ní ochranné valy. Jsou tu i části strážních věží.
„K důležitým předmětům patří kamenné desky, přesněji části památníků, které jsou vzpomínkou na účast jednotlivých útvarů v Kosovu,“ říká Robert Speychal. Z pochopitelných důvodů na místě zůstaly památníky na jednotlivce, kteří v Kosovu bohužel zemřeli.
Menší předměty získané z misí budou umístěny v Armádním muzeu na Žižkově, kde by se měly brzy představit na samostatné výstavě. Kamenné památníky by měly být usazeny v Lešanech.
Skutečně kuriózním předmětem je i tzv. Iron Man. Jde o zvláštní sochu sestavenou ve volných chvílích českými vojáky z nejrůznějších kovových dílů. Také Iron Man byl rozebrán a po příjezdu kontejnerů do Česka, které je naplánováno na září, by měl opět oživnout.
1 – Památníky dokládající účast českých jednotek v Kosovu
2 – Jedna z desek, která zdobila památník – byla odvezena zpět do ČR
3 – Nakládání shromážděného materiálu do kontejnerů
4 – Mezi exponáty v muzeu budou patřit i cedule s označením jednotek
5 – Tzv. Iron Man, populární socha, kterou vytvořili vojáci
6 – Iron Man se chystá k převozu
7 – Vojenská kaple, začátek demontáže
8 – Vnitřek kaple těsně před rozebráním
9 – Všechny jednotlivosti byly pečlivě zabaleny
10 – Začíná demontáž střechy
11 – Střecha po částečné demontáži
12 – Vrchní část kaple už je odstrojena
13 – Kaple složená v jednom z kontejnerů

Aktuálně



Blíží se výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Blíží se výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

17. 07. 2025
Za pár dní uplyne 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce,…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…
Středoškoláci na dobrovolném vojenském cvičení navštívili Armádní muzeum Žižkov, užili si víkendovou komentovanou prohlídku

Středoškoláci na dobrovolném vojenském cvičení navštívili Armádní muzeum Žižkov, užili si víkendovou komentovanou prohlídku

14. 07. 2025
V pondělí 7. července oficiálně odstartoval první ročník dobrovolného vojenského cvičení pro…
Do Armádního muzea Žižkov zavítali Zuřiví reportéři. Děti se na příměstském táboře učí dovednosti novinářů

Do Armádního muzea Žižkov zavítali Zuřiví reportéři. Děti se na příměstském táboře učí dovednosti novinářů

12. 07. 2025
Příměstský mediální tábor Akademie ČTK Zuřivý reportér se letos konal už popáté.…