Žhavý letní den: takový byl ten Tankový v Lešanech 2016

Žhavý letní den: takový byl ten Tankový v Lešanech 2016

27. 08. 2016

Čtrnáctý ročník Tankového dne ve Vojenském technickém muzeu Lešany představil v sobotu 27. srpna unikátní pětici prvorepublikových tanků československé výroby – svoji premiéru zde také absolvoval ze Švýcarska nedávno získaný tank LTH. Divácky neobyčejně vděčná byla bojová ukázka, která nabídla skutečně impozantní střet mezi válečnými stranami druhé světové války. Včetně efektních výbuchů, střelby z děl i tanků.

 

Horký letní den s oblohou bez jakýchkoli mraků představoval kulisu pro skutečně „horké“ dění, které se odehrávalo před diváky ve zcela zaplněné aréně Vojenského technického muzea Lešany.

Úvod již 14. Tankového dne obstaral vrtulník Mi-24 z letecké základny v Náměšti nad Oslavou, který mnohokrát přelétl přímo nad hlavami všech milovníků vojenské techniky i historie. Víření prachu a průlety, při kterých si mohli diváci vrtulník fotit skutečně „zblízka“, to bylo skutečně efektní zahájení celého dne.

Slavnostního aktu představení tanku LTH, který byl vyroben v Československu na konci třicátých let a poté byl exportován do Švýcarska, aby byl v roce 2016 získán ze Švýcarska darem zpět do České republiky, resp. do sbírek VHÚ, se zúčastnili čestní hosté včetně těch zahraničních. Tank byl společně odhalen místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jaroslavou Pokornou-Jermanovou, náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem, Pascalem Moutherem z Úřadu vojenského historického materiálu švýcarské armády, Wernerem Bardillem, charge d´Affaires Švýcarska v ČR a plukovníkem Alešem Knížkem, ředitelem VHÚ.

Tank LTH byl divákům představen na vozidle Tatra Multilift, přesně tak, jak byl dovezen ze Švýcarska. Tank je perfektním stavu, v budoucnu ho ovšem čeká instalace motoru – dosud je nepojízdný. Naopak v jízdě se předvedly další čtyři tanky československé výroby z třicátých let ze sbírek VHÚ: tanky LT-35 a LT-38, exportní tank LTP (vyvážený do Peru) a ve Švédsku vyráběný licenční tank Strv m/37. Tank LT-38 se navíc představil divákům poprvé ve své nové vizuální podobě, s barevně odlišným nátěrem. Jeho souputník a předchůdce LT-35 také předvedl střelbu ze svého kanónu.

Tanky se v aréně pohybovaly po betonové dráze, která je blízko u diváků, ti tak mohli všechny detaily vojenské techniky náležitě ocenit.

Po tomto exkurzu do starších dob tankové historie přišla ke slovu druhá světová válka a poválečný vývoj, který byl prezentován tanky T-34, americkým stíhačem tanků M-36 Jackson, těžkým sovětským tankem IS-122, dále pak arénou projížděly americké poválečné stroje M-48 a M-60, které doplnil sovětský tank T-55 a izraelský tank Merkava vyvinutý v sedmdesátých letech.

Tankovou techniku další fáze včetně dneška doložily stroje T-72 ve verzi M1K a v současné variantě M4CZ, tuto dvojici doplnil vyprošťovací tank VT-72M4CZ. Závěrečnou tečku jízd v aréně obstarala těžká houfnice ShKH DANA-M1 M, jejíž kanón ráže 152 mm je schopen donést projektil až na vzdálenost 25 kilometrů.

Vrcholem Tankového dne byla ovšem ukázka ilustrující válečný střet německých armád jak se sovětskými vojáky, tak s americkou armádou. Do ukázky se zapojilo mnoho klubů vojenské historie, včetně těch zahraničních, např. z Maďarska. Na „válečném“ poli v lešanské aréně se pohybovaly desítky vojáků, hřměly výstřely z děl i kanónů, rachotily pěchotní zbraně. Ke slovu se dostaly i dva plamenomety, a to jak v pěchotní verzi, tak umístěný na bojovém vozidle pěchoty. Několikrát se těžká technika zahalila do dýmu z výbuchů a dýmovnic. Diváci byli skutečně zaujati jak nasazením všech účastníků ukázky, tak její rozsáhlostí, délkou a přesvědčivostí.

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany tak letos nabídl skutečně mimořádný zážitek, plný dynamiky a děje. Většina návštěvníků ale po skončení akcí v aréně ještě neodcházela, k dispozici jim byla více než desítka výstavních hal, další četné exponáty vystavené pod přístřešky, konaly se i dětské soutěže a ke slovu přišla i ukázka výcviku služebních psů z Centra vojenské kynologie Chotyně.

Příprava Tankového dne by nebyla možná bez přispění mnoho subjektů, které Vojenskému historického ústavu Praha vyšly a nadále vycházejí vstříc. Jim patří velký dík. Jedná se složky Armády České republiky, konkrétně 4. brigádu rychlého nasazení, 7. mechanizovanou brigádu a také 15. ženijní pluk. Dík také patří všem příslušníkům klubů vojenské historie, které se rovněž podílely na programu Tankového dne. Jde o KVH Gardekorps, Rota Nazdar, 16. obrněná divize US ARMY, Klub US ARMY – 4. pěší divize a také Royal Regiment of Scotland.

 

 

AktuálněPřed Generálním štábem Armády České republiky byla zahájena výstava Tyršova sokolská brannost

Před Generálním štábem Armády České republiky byla zahájena výstava Tyršova sokolská brannost

01. 07. 2022
Na počátku letošního roku jsme si připomněli již 160. výročí založení tělovýchovné…
Zásadní střetnutí československých legionářů: před 105 lety bojovali v bitvě u Zborova

Zásadní střetnutí československých legionářů: před 105 lety bojovali v bitvě u Zborova

30. 06. 2022
Před 105 lety, 2. července 1917, se českoslovenští dobrovolníci bojující na straně…
Oslavy výročí bitvy u Zborova za druhé světové války

Oslavy výročí bitvy u Zborova za druhé světové války

27. 06. 2022
Bitva u Zborova 2. července 1917, tedy před 105 roky, byla nejvýznamnější…
Pět československých letců RAF zahynulo před 81 lety. Nyní byli pohřbeni na nizozemském hřbitově.

Pět československých letců RAF zahynulo před 81 lety. Nyní byli pohřbeni na nizozemském hřbitově.

23. 06. 2022
V noci z 22. na 23. června 1941 došlo nad Nizozemskem k sestřelení britského bombardéru…
ATENTÁT 80: Vypálení obce Ležáky dne 24. června 1942

ATENTÁT 80: Vypálení obce Ležáky dne 24. června 1942

23. 06. 2022
„Ať žijí legionáři!“ zvolal 24. června 1942 u popravčího kůlu František Sýkora,…