Film „Přetlakové dýchání“ 

Film „Přetlakové dýchání“ 

Moderní letecká technika umožňuje člověku dosahovat výšek, kde není možný život bez speciálního zařízení. Přetlaková kabina snižuje skutečnou výšku asi o polovinu, takže ve výšce 18000 m je tlak odpovídající zhruba výšce 9000 m, kdy postačuje ještě normální kyslíkový dýchač. Ovšem v případě poruchy přetlakové kabiny by se letec ocitl v prostředí odpovídajícímu skutečné výšce, což by znamenalo v krátké době jeho smrt. Proto je nutné dodávat člověku kyslík přetlakem. Tato problematika je tématem populárně vědeckého filmu natočeného roku 1958 v ČSAF a určeného především k výcviku a vzdělávání budoucích vojenských pilotů.

V první části titulu jsou objasňovány základní fyzikální a fyziologické principy působení tlaku na okysličování krve a funkce lidského organismu. Pro větší názornost výkladu je film doplněn trikovými animacemi a formou laboratorních pokusů jsou demonstrovány jevy, jako je například desaturační eropatie, čili podtlaková nemoc, která je obdobou známé Kesonové nemoci. Kyslík z vdechnutého vzduchu okysličuje červené krvinky a dusík se volně rozpouští v krevní tekutině. Poklesem okolního tlaku se uvolňuje rozpuštěný dusík, který vydechujeme. Je-li v organizmu nadměrné množství dusíku a změna tlaku příliš náhlá, mohou se utvořit velké bubliny, které neprojdou do plic. Vytvářejí se i ve tkáních, mohou ucpat cévy v mozku a způsobit tak trvalé poškození.

Před obtížemi, která mohou nastat ve velkých výškách poruchou přetlakové kabiny je létající personál chráněn přetlakovým dýchačem a výškovým oděvem. Jejich použití se nacvičuje v podtlakových komorách. Tento nácvik je důležitý pro přivyknutí obrácené dýchací činnosti, neboť plíce jsou při vdechu tlakem kyslíku rozepnuty a naproti tomu výdech se musí uskutečňovat svalovou silou, protože vydechujeme proti přetlaku. Před výstupem z podtlakové komory dýchá letec alespoň jednu hodinu čistý kyslík, aby byl odstraněn přebytek rozpuštěného dusíku z krve a zabránilo se tak podtlakové nemoci.

Dokonalá znalost prostředí velkých výšek, důsledná příprava na zemi a dodržování zásad správné životosprávy umožňuje pilotům, díky zajištění přetlakovým dýchačem a výškovým oděvem, plnit bojové úkoly i při poruše přetlakové kabiny.

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

  • Výrobce: Československý armádní film, 1958
  • Tvůrci: scénář a režie Jaromír Dvořáček, kamera Josef Vaniš, námět a odborná spolupráce MUDr. pplk. Otakar Černoch
  • Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, I.kombinovaná kopie, černobílá,  česká  verze,  308 metrů (18 minut)

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…