V roce 1933 založil všestranně nadaný umělec Emil František Burian avantgardní divadlo „D 34“. Levicově zaměřené divadlo od počátku aktuálně reagovalo na společenskou a politickou situaci v Československu i ve světě. Nejednou se proto muselo potýkat se zásahy cenzury. Většinu her a představení charakterizovala politická satira v kombinaci s divadelními experimenty a novátorskými výrazovými prostředky. E. F. Burian v nich využil i svého výrazného hudebního talentu.
Divadlo existovalo až do zatčení E. F. Buriana v roce 1941. Během té doby se číslo v názvu divadla postupně měnilo vždy podle roku příslušné divadelní sezony. Po válce se opět obnovilo jako „D 46“ a v letech 1951–1955 bylo začleněno do kulturních složek československé armády pod názvem „Armádní umělecké divadlo“. Nový repertoár tohoto divadla byl již podřízen požadavkům socialistického realismu.
Československý armádní film natočil v roce 1953 o „Armádním uměleckém divadle“ krátký dokumentární film. Kromě ukázek z angažovaných aktuálních her („Parta brusiče Karhana“, „Psohlavci“) film obsahuje také ukázky ze starší tvorby Burianova „Déčka“ (Máchův „Máj“ v přednesu Voicebandu, divadelní zpracování lidové poezie K. J. Erbena „Vojna“, scénu ze satirické hry „Činžák Evropa“ a taneční vystoupení z představení „Lazebník sevillský“).
Z hereckých osobností, které jsou v dokumentu zachyceny, lze jmenovat Otylii Beníškovou, Josefa Kozáka, Františka Vnoučka, Felixe le Breux či Eduarda Cupáka. V závěru je na několika záběrech i Emil František Burian v uniformě československé armády.
Působivé ukázky z tvorby divadla jsou prokládány dalšími střihovými sekvencemi, které mají evokovat společenskou a politickou atmosféru v době uvedení hry.
Výrobce: Československý armádní film, 1953
Tvůrci: námět a režie Pavel Háša, scénář Pavel Háša a Jaroslav Kučera, hudba Jiří Pauer, kamera Jaroslav Kučera, střih Dana Lukešová, zvuk Karel Cajthaml a Stanislav Cajthaml, vedoucí výroby Stanislav Koláček a Jaroslav Matějka, mluví Otakar Brousek a František Holar, umělecká spolupráce Emil František Burian
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, I. kombinovaná kopie, černobílá, 752 metrů (26 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.