Na Žižkově bylo při Dni válečných veteránů živo

Na Žižkově bylo při Dni válečných veteránů živo

11. 11. 2013

Již podruhé proběhl v Armádním muzeu Žižkov v Den válečných veteránů 11. listopadu speciální program. Účastnily se ho v dopoledních a poledních hodinách především děti a školní výpravy, odpoledne přicházeli i běžní návštěvníci.

Zvláštní program byl ke Dni válečných veteránů poprvé připraven v loňském roce, letos se na nově vzniklou tradici navázalo a akce opět přilákala četné návštěvníky.

Velký zájem vzbudily především vědomostní soutěže, kterých se účastnili prakticky všichni, kteří dorazili do Armádního muzea Žižkov v rámci školních výprav. Byli jim nabídnuty informační listy z edukativního programu Historikon, které svým tematickým záběrem postihují historii českých zemí v průběhu 20. století. Listy jsou sestaveny tak, aby odpovídaly různým věkovým skupinám. Správné odpovědi mohli soutěžící nalézt při prohlídce jednotlivých sálů s expozicemi Armádního muzea Žižkov.

Komentované prohlídky muzea probíhaly s průvodcem každou celou hodinu, tu ostatně oznamoval i silný výstřel z malého historického děla, které bylo na nádvoří muzea. K nejvyhledávanějším patřila prohlídka s průvodcem v dobové uniformě - šlo o uniformu britské armády, kterou používali českoslovenští vojáci působící za druhé světové války na západní frontě.

"Bylo to skvělé, ještě jsem tu nikdy nebyl a tak jsem jen koukal, jaké nejrůznější zbraně tu máte," pronesl po prohlídce jeden z účastníků, čtrnáctiletý školák. Velkému zájmu se těšily i speciálně připravené ruční palné zbraně, které bylo možné osahat si v přízemí muzea u podlouhlého stolu. Vedle pušek tu byl známý samopal vz. 58, který si zájemci mohli zkusit složit a rozložit. Když do těchto míst zavítali i příslušníci Armády ČR, kteří venku stáli u těžké techniky, mohli návštěvníci porovnat někdejší zbraně českých vojáků s těmi dnešními: automatickou puškou CZ 805 Bren.

Učitelé doprovázející své žáky se přitom netajili tím, jak je oslovily expozice Armádního muzea Žižkov. Mnohokrát zazněla věta, že se do muzea s žáky určitě ještě vrátí, aby si části expozic mohli všichni prostudovat pečlivěji.

Celkem bylo ve vědomostních soutěžích rozdáno na pět stovek listů s otázkami a soutěžními úkoly.

Žáci z pražské školy Na Smetance, z gymnázia Karla Sladkovského, ale i ze základní školy v Jincích mohli také prokázat svůj  výtvarný um. I přes chladné počasí se našlo dost těch, kteří kreslili na dlaždice, které pokrývají nádvoří muzea. Vznikla tak originální galerie, v níž převažovaly motivy květin; nejčastěji vlčího máku, symbolu Dne válečných veteránů.

Návštěvníkům nevadil studenější vítr ani při prohlídce těžké vojenské techniky, která stála před muzeem. Byl tu představen obrněný transportér Pandur a bojové vozidlo Land Rover Cowboy, u techniky stáli příslušníci 4. brigády rychlého nasazení, kteří ochotně odpovídali na dotazy dětí i dospělých. Přítomni byli i příslušníci Vojenské policie, rovněž se svými vozidly.

Všechny pak rozehřál  vojenský guláš, který byl servírován přímo z vojenské „brigádní“ kuchyně a na který se stálo v řadě hned vedle transportéru Pandur. "Lepší než v naší jídelně," vyjádřil se s úsměvem jeden z dětských účastníků Dne válečných veteránů.

 

Malý doplněk k historii Dne válečných veteránů

O vzniku a historii Dne válečných veteránů jsme již informovali v článku „Celonárodní manifestace, nebo jen historický letopočet? Letmé nahlédnutí do labyrintu tradic 11. listopadu.”, doplňme ještě zajímavou informaci historika VHÚ Tomáše Jakla, která se týká konání oslav v dobách socialistického Československa.

Jakl upozorňuje, že na zavedení tradice slavení 11. listopadu jako dne veteránů mělo své „zásluhy“ paradoxně i normalizační bezčasí. Britské velvyslanectví totiž každý rok tento den v 11. hodin pořádalo pietní akt na Čestném vojenském pohřebišti vojáků Commonwealthu na Olšanských hřbitovech v Praze. Tato událost byla v té době jedinou legální možností, kde se mohli veřejně shromažďovat českoslovenští veteráni z RAF a z pozemních jednotek na Západě. Byla to také jedna z mála příležitostí (snad jen kromě pohřbů spolubojovníků), kdy komunistický režim mlčky toleroval, že na veřejnosti vystupovali ve svých stejnokrojích z druhé světové války. Netřeba přitom snad dodávat, že tehdejší oficiální tisk, rozhlas i televize přecházely toto spontánně vzniklé setkávání naprostým mlčením.

 

RED

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…