Za účasti ministryně obrany Jany Černochové, místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka a dalších významných hostů byla 29. dubna zahájena výstava 1945 Voláme všechny Čechy! Ministryně zároveň pokřtila novou knihu Války a Vojenství v českých zemích, kterou napsal kolektiv historiků Vojenského historického ústavu Praha.
Výstava v Armádním muzeu Žižkov se věnuje operacím československé armády v roce 1945 a pozemním i leteckým válečným operacím druhé světové války, které tehdy probíhaly na našem území. Hlavním tématem expozice je České květnové povstání.
„Chtěla bych poděkovat autorům této výstavy za to, že připomínají tyto dějinné události. Pokud se totiž nedokážeme poučit z vlastní historie, tak opravdu platí to, že si můžeme zasloužit si ji znovu zopakovat,“ řekla v úvodu ministryně obrany Jana Černochová. Připomněla, že k 80. výročí konce druhé světové války přichystalo ministerstvo obrany řadu připomínkových akcí. „Dnes začínáme touto výstavou, křtem knihy, bude následovat výstava před Generálním štábem AČR s názvem Květnové vítězství – československá armáda v roce 1945. Připomeneme si stavění barikád, boje u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě. A v neposlední řadě si 8. května připomeneme na Vítkově velkým pietním aktem za účasti všech významných ústavních činitelů i lidí z široké veřejnosti slavnostní moment ukončení druhé světové války,“ dodala.
V následujícím proslovu ředitel Vojenského historického ústavu, brigádní generál Aleš Knížek pozval veřejnost k návštěvě Armádního muzea Žižkov. „Já skutečně volám všechny Čechy, a to nejen na novou výstavu, ale na všechny expozice, které VHÚ Praha spravuje. V muzeu vám ukážeme dnes asi největší barikádu v Praze, uvidíte také celý příběh konce druhé světové války v českých zemích. Věřím, že v následujících dnech budeme společně vzpomínat na naše hrdiny a budeme děkovat všem, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti a kteří nám vrátili svobodu,“ řekl v úvodní řeči.
Autory výstavy 1945 Voláme všechny Čechy! jsou historikové VHÚ Praha Tomáš Jakl a Jindřich Marek. „Každou výstavu připravuje početný tým – grafici, jazykoví redaktoři, kurátoři, ale vždycky musí být jakási duše toho týmu. Jsem rád, že mohu konstatovat, že tou duší byl můj kolega Tomáš Jakl,“ řekl spoluautor výstavy Jindřich Marek. „Moc rád bych poděkoval celému týmu a speciálně kolegům ze Spojených států, kteří nám zapůjčili nejcennější exponát výstavy – americkou vlajku, kterou v květnu 1945 ušily ženy v Ostroměři na Královéhradecku,“ dodal spoluautor výstavy Tomáš Jakl.
Následoval křest knihy Války a Vojenství v českých zemích, pod nímž je podepsaný kolektiv autorů z VHÚ Praha, historikové Michal Cáp, Petr Čech, Tomáš Kykal, Jaroslav Láník, Jiří Rajlich a Prokop Tomek.