Krátký instruktážní snímek je druhým dílem cyklu zdravotnických filmů věnovaných problematice první pomoci. Natočen byl na objednávku Ústavu zdravotnej výchovy v Bratislavě v roce 1984.
Tento díl je věnován metodice první pomoci v případech vykloubení a zlomenin, poranění páteře, otrav a popálenin.
Stejně jako u prvního dílu vychází scénář z jednoduchých hraných epizod, kde v roli postižených vystupují figuranti a úkony první pomoci jsou následně podrobně popsány a názorně předvedeny zdravotnickým personálem.
První pomoc při zlomeninách spočívá ve fixaci postižené končetiny dlahami. Při fixování dlouhých kostí je třeba znehybnit i klouby nad zlomeninou a pod ní.
U poranění páteře musíme vždy předpokládat možnost postižení míchy. Se zraněným při transportu manipulujeme co nejméně, položíme jej se na tvrdou podložku (například vysazené dveře) a provizorně fixujeme hlavu.
U otrav je nutné nejprve zjistit, o jaký druh otravy se jedná a podle toho volit postup první pomoci. Jestliže je otrávený v bezvědomí a nedýchá, zavádí se dýchání z úst do úst. Neprovádí se však při otravě organofosfáty nebo kyanidy, neboť by hrozilo nebezpečí otrávení záchrance. Postiženému dáme tři až čtyři sklenice vody a celé balení tablet živočišného uhlí. Při otravě kyselinami podáváme postiženému mléko nebo vodu se sodou bicarbonou. Při otravách louhy nevyvoláváme zvracení, ale podáváme vodu s přidaným octem nebo citronovou šťávou. Popáleniny v domácnostech hrozí ve zvýšené míře dětem. První pomoc u lokálních popálenin spočívá v oplachování proudem studené vody. U popálenin většího rozsahu je třeba postiženého zbavit šatstva, zabalit do čisté látky a co nejrychleji ho dopravit do nemocnice.