Vojenský umělecký soubor Ondráš vznikl v roce 1954 v Brně jako součást československé armády pod názvem Vojenský umělecký soubor Jánošík, a to s cílem reprezentovat lidovou kulturu a posilovat vlastenecké cítění v souladu s dobovými režimními představami. Postupně se soubor specializoval na folklorní hudbu, tanec a zpěv, které měly žánrové kořeny především v oblastech Moravy a slovenských Karpat. Renomé si získal nejen v Československu, ale i v zahraničí. Po rozpadu ČSFR přešel v roce 1993 pod Armádu České republiky a přijal nový název Ondráš, odkazující na historickou postavu zbojníka Ondráše Fucimana (též nazývaného Ondráš z Janovic), který žil v 18. století na moravskoslezském pomezí.
Ačkoli nebyla další existence souboru v následujícím období vždy zaručena, úspěšně působí na profesionální úrovni dodnes. Jeho pozice folklorního tělesa v rámci armádní struktury je výjimečná nejen v České republice, ale také na celoevropské úrovni.
Popis:
Plaketa kruhového tvaru o průměru 51 mm a o síle 3 mm je ražena z patinovaného tombaku v povrchové úpravě starobronzu. Plochu na aversu bez okrajové bordury z většiny zaplňuje velká číslovka „70“. V čísle „0“ se nachází silueta rozkročeného tanečníka s kloboukem a valaškou v levé ruce. Silueta je přetnuta v pase. Levou rukou a pravou nohou zdánlivě vystupuje z čísla, čímž ho částečně překrývá. Samotné číslo „0“ je v celé ploše medaile opsáno třemi soustřednými kružnicemi v podkladě. Horní nápis zní: „VOJENSKÝ UMĚLECKÝ SOUBOR ONDRÁŠ 1954–2024“, zatímco opis dolní odkazuje na symbol číslice 70 v těžišti: „VÝROČÍ ZALOŽENÍ“. Na reversu lze vidět ve středu plochy znak Ministerstva obrany České republiky, nad nímž se nachází vyražené matriční číslo. Opis v borduře zaplňuje pouze její horní polovinu: „MINISTERSTVO OBRANY ČESKÉ REPUBLIKY“.