Výročí narození divizního generála Maurice Césara Josepha Pellé

Výročí narození divizního generála Maurice Césara Josepha Pellé

16. 04. 2015

Letošní 18. duben je dnem 152. výročí narození zakladatele a prvního náčelníka Generálního štábu čs. branné moci, Maurice Césara Josepha Pellé (18. 4. 1863 Douai – 16. 3. 1924 Toulon). Československá republika obdržela v jeho osobě neocenitelný dar. Armádu nového státu budoval jeden z nejzkušenějších vojenských profesionálů tehdejší Evropy.

 

Maurice César Joseph Pellé pocházel z rodiny důstojníka francouzské armády Charlese Henriho Josepha a Céline Virginie Augustine Bruneauové. Vyrůstal v Douai, kde též vystudoval tamní lyceum. V Paříži absolvoval École Polytechnique a École Supérieure de Guerre. Vícero velitelských postů a posádek poznal z pozice důstojníka dělostřelectva. Ve funkci náčelníka štábu generála Josepha Joffrea působil mezi léty 1889–1903 na Madagaskaru. Po službě u několika dělostřeleckých pluků ve Francii následovala od roku 1906 práce v 1. oddělení Generálního štábu francouzské armády. Na ní v roce 1907 navázala činnost u Inspekce vojenského školství Ministerstva války.

V letech 1909–1912 byl francouzským vojenským atašé v Berlíně. Do této metropole byl vyslán již jako vyzrálý a zkušený vojenský profesionál. Pro tak mimořádně exponovanou funkci byl disponován rovnocenně významnou měrou lidsky i odborně. V hlavním městě Německa se rychle sžil s tamním prostředím a zcela přirozeně pronikal na důležitá a informačně přínosná místa. Ve svých hluboce fundovaných zprávách podával zasvěcená svědectví o varovném růstu snah Berlína demonstrovat zvětšování vlastní vojenské síly a tím mocenské prestiže po německo-francouzských sporech o vliv v koloniálním africkém prostředí. Jeho zprávy se vyznačovaly tolik žádoucí mírou objektivity. Tou projevoval vytříbený smysl pro nakládání s informacemi z pozice úřadu, jenž zastával.

Během tažení v Maroku řídil od sklonku roku 1912 štáb Vysokého komisaře Francouzské republiky. Do Hlavního stanu jej povolali na počátku 1. světové války. Byl zde přidělen v letech 1914–1916 jako podnáčelník pro organizaci. V roce 1917 převzal velení nad 153. divizí. Jako velitel V. sboru, jímž byl od května téhož roku, znemožnil pokračování německé ofenzívy u Noyonu. Náčelníkem Francouzské vojenské mise v Československu se stal v únoru 1919, zároveň byl jmenován náčelníkem československého Generálního štábu, jenž měl vybudovat. Tomáše Garrigue Masaryk jej na počátku června téhož roku pověřil velením nad všemi brannými silami Československé republiky. Souběžně s řízením obrany Slovenska proti Maďarům utvářel od července 1919 Generální štáb. Díky svým zásluhám byl v Československu nebývale oceňován. Po odchodu z Československa se stal francouzským nejvyšším komisařem pro oblast Středního východu se sídlem v Cařihradě. Na této pozici setrval v letech 1921–1924, přičemž v roce 1923 se jako francouzský delegát zúčastnil mírové konference v Lausanne. Místem jeho posledního spočinutí je město Toulon, kde skonal po těžké nemoci.

S generálovou osobností se spájí ještě následující dovětek. Jsou zprávy, které se nepřijímají ani nesdělují lehce. Vojenský historický ústav Praha takovou obdržel v samém závěru loňského roku. Z Paříže tehdy došlo smuteční oznámení, že 19. listopadu 2014 zemřela paní Maryska Sandiford-Pellé, dcera gen. M. Pellé. Poslední rozloučení se uskutečnilo v pařížském chrámu Notre Dame de Grâce de Passy 25. listopadu.

M. Sandiford-Pellé se narodila v Istanbulu 24. března 1922. Její otec zde působil po úspěšném zakončení svého poslání v Československu jako vysoký komisař Francouzské republiky. Rodina zde prožívala šťastné období. Gen. M. Pellé přicestoval do turecké metropole přímo z Prahy, a to bezprostředně po sňatku s Jarmilou Braunerovou, jenž proběhl 23. dubna 1921 na Staroměstské radnici.

Paní Sandiford-Pellé po roce 1989 několikrát navštívila naši zem. Naposledy zde pobývala jako vzácný host na mezinárodní konferenci, pořádané VHÚ, na téma Francouzská vojenská mise v Československé republice. Konala se v únoru roku 1999 při příležitosti 80. výročí příjezdu mise do Prahy. Jedině ona mohla podat přímé a autentické svědectví o atmosféře, jež po skonu jejího otce ještě přežívala v jejím nejbližším prostředí. České kořeny této ženy symbolicky na závěr smutečního aktu připomněl úryvek symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany.

Karel Straka

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…