Projekt PRAK

Projekt PRAK

S postupným vyřazováním samopalů 24 a 26 z výzbroje ČSLA zůstala v ráži 7,62 mm Tokarev pouze armádní pistole vz. 52, jež na jedné straně neodpovídala unifikačním potřebám v rámci Varšavské smlouvy, na druhé straně ovšem její bojová hodnota stála zcela na okraji výzbrojního spektra. Důraz na modernizaci osobní zbraně jednotlivce na úrovni velitelských kádrů nebyl sice prioritou, nicméně v průběhu šedesátých let se MNO touto otázkou také zabývalo. Bez ohledu na nejednotné názory na osobní zbraň důstojníků a velitelů bylo jasné, že vývoj nové armádní pistole bude nutné dříve či později řešit.

V roce 1966 byla Výzkumným a vývojovým ústavem závodů všeobecného strojírenství v Brně (VVÚ ZVS) zpracována studie, v jejímž rámci byla provedena adaptace pistole vz. 50 na náboj 9 mm Makarov, zavedený v sovětské armádě již od roku 1951. Úkolem studie s krycím názvem PRAK bylo ověření technické reálnosti adaptace sériově vyráběné pistole vz. 50 na sovětský náboj při minimálních nákladech na rekonstrukci. K úpravě byla použita standardní pistole vz. 50 s výrobním číslem B 66 044, pocházející z výroby Závodů přesného strojírenství, n. p., v Uherském Brodě. Nově vyrobená hlaveň měla parametry vývrtu převzaté z dokumentace samopalu  ZB 65 (vz. 61 rekonstruovaný na náboj 9 mm Makarov). Vzhledem k vnějším rozměrům hlavně bylo upuštěno od vsazení příčného pojistného kolíku a hlaveň držela v těle pistole pouze přesahem o 0,04 mm. Rozměry lůžka pro dno nábojnice byly zvětšeny tak, aby odpovídaly náboji 9 mm Makarov. Zajímavým způsobem byl adaptován zásobník. Původní tělo zásobníku bylo vyžíháno, rozevřeno a sbaleno na novém trnu. Původní podavač byl nahrazen podavačem z německé pistole Walther PP v ráži 9 mm Browning krátký. Pružina podavače zůstala původní a kapacita adaptovaného zásobníku činila 7 nábojů 9 mm Makarov. Vzhledem k rozměrům nábojů nebylo možné zachovat u vyhazovače spolehlivou funkci střelecké pohotovosti, tvořené u standardní pistole vz. 50 výstupkem ovládaným po nabití posledního náboje podavačem, takže od ní řešitelé upustili.

S upravenou pistolí byly provedeny trvanlivostní zkoušky vystřelením 3500 nábojů. Při prvních 88 ranách se vyskytlo 6 případů skřípnutých nábojnic, ale po úpravě drápku vytahovače se již závady podobného charakteru neobjevily. Každý první náboj z plného zásobníku byl odpalován v režimu DA, tedy promáčknutím spouště. Zde však docházelo pravidelně k selhačům v důsledku nižší dopadové energie bicího mechanismu vzhledem k menšímu úhlu vyklonění kohoutu. Po 500 ranách došlo k napěchování zadní partie závěru od funkční plochy kohoutu, která dopadala na hlavu úderníku. Proto bylo zadní čelo přebroušeno, díra přestružena a kritická partie zakalena plamenem na tvrdost přibližně 60 HRC. Po vystřílení 2000 ran došlo k prasknutí levé strany těla zásobníku v místech mezi kontrolními dírami. Následujících 500 výstřelů přineslo trhlinu těla zásobníku v přechodu k zadní stěně v délce 4 mm. Po 3000 ranách byl stávající zásobník vyřazen a nahrazen novým. Po vystřelení 3100 ran praskla bloková pojistka úderníku v přechodu z válcové části do zeslabené stěny výstupku. Součástka byla vyměněna a ve střelbě se pokračovalo až do hranice 3500 výstřelů.

Přes uvedené závady zkoušky prokázaly technickou reálnost celého projektu s minimálními náklady ve výrobě a případnou možnost přechodu na náboj 9 mm Browning krátký, využitelnou pro komerční účely. Předpokládaná minimální životnost zbraně v případě sériové výroby byla stanovena na 2000 ran. Vývojový úkol PRAK skončil 31. října 1966 zpracováním vývojové zprávy, avšak poznatky z rekonstrukce dále využity nebyly.

Exemplář získalo muzeum v roce 1995 převodem z Prototypy, a. s., Brno.

 

Ráž: 9 mm Makarov

Celková délka: 165 mm

Výška: 119 mm

Šířka: 26,5 mm

Délka záměrné: 128 mm

Délka hlavně: 96 mm

Kapacita zásobníku: 7 nábojů

Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 700 g

Aktuálně



Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…