Jan Moťka

Jan Moťka

25. 05. 2018

Když se rodák ze Savína u Litovle Jan Moťka (* 28. 12. 1903) po úspěšném skončení středoškolského studia rozhodl pro kariéru důstojníka z povolání, vedly jej k tomu dva hlavní motivy. Ten první byl v rodinné vlastenecké výchově, kdy jeho otec patřil mezi významné české aktivisty v kraji na česko-německé jazykové hranici a v příbuzenstvu bylo několik legionářů. A právě velká popularita legií v té době mladého muže vedla k tomu, že se rozhodl natrvalo upsat vojenské uniformě.

 

V letech 1923 – 1925 absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích, ze které byl slavnostně vyřazen jako poručík pěchoty. Sloužil u různých útvarů a nacistická okupace v březnu jej zastihla v hodnosti štábního kapitána pěchoty Pěšího pluku 15 jako vdovce s rok a půl starou dcerou. K 1. červenci 1939 byl dekretem vojenské správy včleněn k protektorátnímu vládnímu vojsku. Sloužil v Lipníku nad Bečvou u 12. praporu, s nímž v květnu 1944 odjel do severní Itálie.

Zde v hodnosti hejtmana I. třídy (= štábní kapitán) jako velitel 1. roty 12. praporu vládního vojska již 25. června 1944 zběhl s 39 muži stráže v S. Francesco. První kontakty na partyzány jim zajistili italský farář v S. Francesco a svobodník Alois Votruba, který zběhl již předtím a pro své kamarády se vrátil z příkazu velitele 18. garibaldiovské partyzánské brigády Giovanni Pierota. Postupně se u Moťkova českého partyzánského oddílu v rámci této brigády soustředilo 72 mužů z 8. a 12. praporu vládního vojska.

Již druhý den po přechodu k partyzánům požádal velitel 18. brigády české vojáky o pomoc při obraně městečka Corio, kterého se zúčastnilo 40 Čechů s 2 těžkými a 3 lehkými kulomety. K tomuto boji se v Moťkově hlášení objevuje následující hodnocení: „Spolu s Italy jsme organizovali obranu města a palbou zbraní uzavřeli přístup k městu. Na přístupové silnici vybudovali Italové improvizované minové pole a předsunuli polní stráže.

Dne 28. 6. 1944 v 15.30 hod. nastoupila německá motorizovaná pěchota za podpory 7 tanků na Corio, které po krátkém boji zdolala, neboť předsunuté italské hlídky zklamaly, minové pole nefungovalo a Italové přestrašeni německými tanky v panice prchli do hor.

Také my jsme ustoupili po tomto křtu ohněm do hor beze ztrát poučeni o tom, že k pozičnímu boji nemají Italové ani nervy, ani prostředky. Že se však dobře uplatňovali v drobných partyzánských bojích i v prostoru obsazeném Němci a italskými fašisty jsme se ovšem později často přesvědčili.“

Zde je třeba nutno zdůraznit na adresu některých přetrvávajících negativních názorů na vládní vojáky jako na aktivní kolaboranty s nacistickým režimem a na partyzány z jejich řad jako na alibisty v závěru války, že útěk k partyzánům byl z mnoha důvodů krajně riskantní záležitostí. Nacisté navíc nepokrytě vyhrožovali vládním vojákům tvrdými represemi proti jejich rodinám.

V dalším období byla početně sílícímu čs. oddílu škpt. Moťky svěřena obrana Pian d´Audi. Zřizovali zde záseky, stavěli stráže, kladli miny a prováděli průzkum oblasti. V srpnu 1944 se čeští partyzáni podíleli na příjmu dvou shozů zbraní ze spojeneckých letadel a byli v úzkém spojení s oddílem npor. Adolfa Vrány a později i por. Vincenta Smělíka.

Na počátku září 1944 se oddíl přesunul do Forno Alpi Graie, kde se setkal s dvěma britskými důstojníky SOE, kteří sem přišli z Francie a informovali české partyzány, že v Normandii se vyloďuje československá obrněná brigáda. Na základě toho požádal škpt. Moťka Giovanni Pierota, který v té době již velel partyzánské divizi, o povolení k odchodu do Francie. S pomocí starého pašeráka byl jeho oddíl spolu s oddílem npor. Vrány a 30 jugoslávskými partyzány převeden přes ledovce, místy až ve výši 3 200 m n. m., do francouzského Bonnevalu.

Po prezentaci u náhradní jednotky Čs. samostatné obrněné brigády byl Jan Moťka záhy odeslán do Velké Británie, kde působil až do konce války při výcviku nováčků. Po návratu do vlasti působil dále v čs. armádě až do odchodu do výslužby v hodnosti podplukovníka po dovršení věku 55 let.

Koncem 60. let potom žil v ústraní v Liberci a věnoval se shromažďování údajů o činnosti čs. partyzánů v Itálii v letech 1944-1945, které později předal do Vojenského historického archivu v Praze. I tento zapomenutý partyzánský velitel si za svou činnost v italských horách zaslouží naši vzpomínku...

Jindřich Marek

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…