Filmový záznam „Závěrečné cvičení u Poličky 1923“

Filmový záznam „Závěrečné cvičení u Poličky 1923“

Závěrečné vojenské cvičení u Poličky v roce 1923 bylo, po manévrech u Sedlčan v roce 1922, druhým velkým závěrečným cvičením organizovaným československou armádou. Námětem cvičení bylo odražení simulovaného nepřátelského útoku vojsk červených vedených generálem Votrubou z území Kladska do Čech. Bránící vojsko modrých pod velením generála Podhajského bylo rozdělené na českou a moravskou armádu a působilo proti útočícímu vojsku ve vzájemné součinnosti. Vojsko modrých představovala Čtvrtá divize (gen. Votruba) a První jezdecká brigáda (gen. Chlapec). Vojsko červených bylo složeno, mimo jiné, z útvarů Sedmé divize (gen. Šnejdárek) a Šesté divize (gen. Bílý). Ředitelem cvičení byl náčelník hlavního štábu československé armády generál Mittelhausser. Ředitelství bylo umístěno v Poličce.

Cvičení proběhlo ve dnech 4.–7. září 1923, ale již několik měsíců předtím se organizačně připravovalo. Intenzivní přípravy pak probíhaly od začátku srpna, počínaje odstraněním nedostatků v číslování budov v Poličce (z důvodu ubytování důstojníků a hostů) až po legislativní podporu (Vládní nařízení ze dne 7. srpna 1923 o zachování služebních a pracovních poměrů po dobu cvičení ve zbrani v roce 1923).

Kromě cvičících vojsk a významných velitelů československé armády se ho jako pozorovatelé a hosté zúčastnili rovněž známí politici a zástupci veřejného života – např. ministr národní obrany František Udržal, předseda poslanecké sněmovny František Tomášek, místopředseda senátu Václav Klofáč a řada dalších.  Hojně byli zastoupeni zahraniční vojenští pozorovatelé ze spřátelených států a velké množství novinářů. I některý regionální tisk psal relativně podrobně o přípravách cvičení a jeho průběhu. Jako příklad je možné uvést východočeský časopis Jitřenka, který uvádí řadu jmen zahraničních vojenských pozorovatelů a dalších podrobností – včetně příprav na očekávanou návštěvu prezidenta T. G. Masaryka v Poličce, která se nakonec nekonala.

Závěrečného cvičení se zúčastnilo více než 30 000 vojáků (podle časopisu Jitřenka šlo o 30 000 mužů vojska a 1 400 důstojníků) se starší i nově zaváděnou výzbrojí.

Celé cvičení bylo filmováno armádními filmaři (kpt. Harna, kpt. Vyšín, npor. Kolář, ing. Chytrý) a z natočeného materiálu byl následně ve Fotooptickém referátu výzkumného a zkušebního oddělení MNO vyroben film „Armádní manévry Československé r. 1923 u Poličky“. Střižená hotová kopie filmu se po cvičení promítala, ale ve sbírce armádních filmů pozdějšího Památníku osvobození (PO) se neuvádí. Z natáčení se tu dochoval jen jediný materiál – tím byly čtyři svitky nahrubo střiženého hořlavého negativu obrazu. Ty jako součást filmových materiálů PO prodělávaly všechny následné peripetie Československa. Přečkaly v úkrytu nacistickou okupaci a po válce se vrátily do sbírek PO a následně VHÚ Praha.

V padesátých letech se za nejasných okolností dostaly s dalšími starými armádními filmovými záznamy PO do Československého armádního filmu, kde byly přes čtyřicet let uloženy v jeho archivu. Na rozdíl od jiných podobných filmů, které se tu občas využívaly při výrobě střihových dokumentů a byly proto kopírovány na bezpečný filmový materiál, se tento negativ nijak nezabezpečil. Nepostihl ho však ani rozklad a zůstal zde uložen v dobrém stavu.

V roce 1999 byl nemovitý a movitý majetek tehdy již Českého armádního filmu privatizován. To se sice netýkalo archivních materiálů, ale soukromé firmě to nebránilo v zadržení části jeho filmového archivu v privatizovaném objektu, včetně těchto čtyř svitků. Až po mimosoudním vyrovnání mohl být spolu s dalšími filmy odvezen na konci roku 2003 i tento jedinečný originální negativ do Agentury vojenských informací a služeb MO ČR (AVIS MO ČR), kde z něho byly následně vyrobeny bezpečné filmové kopie (provedeno filmovou laboratoří ve Zlíně a na Barrandově). Po zrušení AVIS MO ČR v roce 2008 převzal veškerý filmový materiál Vojenský historický ústav Praha.

Filmový záznam vojenského cvičení u Poličky v roce 1923 je mimořádně hodnotným obrazovým historickým dokumentem, který relativně obsáhle zachycuje československou armádu krátce po dokončení její unifikace. Zaznamenána je zde řada vojenských i civilních osobností. Dobře je dokumentována rovněž vojenská technika - jak starší, tak i nově zaváděná (stíhací letouny Aero A-18, tanky Renault FT-17). V rámci cvičení byly zkoušeny i některé prototypy – filmaři například zachytili oba nové prototypy obrněného automobilu Škoda PA-I. Unikátní jsou rovněž letecké záběry Poličky a okolí pořízené kapitánem Vyšínem.

Filmový záznam závěrečného cvičení u Poličky v roce 1923 patří do zlatého fondu VHÚ Praha.

Výrobce: Fotooptický referát výzkumného a zkušebního oddělení MNO, 1923

Tvůrci: kpt. Harna, kpt. Vyšín, npor. Kolář, ing. Chytrý

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, I. němá kopie, černobílá, 759 metrů (27 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

Aktuálně



Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

02. 05. 2025
Dnes si připomínáme 80 let od vypálení obce Javoříčko v okrese Olomouc,…
Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

01. 05. 2025
Pracovníci Vojenského historického ústavu ve státní svátek 1. května ve spolupráci se…
Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…