Armádní muzeum Žižkov v novém: představujeme exteriéry a jedinečnou kavárnu s výhledem na Prahu

Armádní muzeum Žižkov v novém: představujeme exteriéry a jedinečnou kavárnu s výhledem na Prahu

05. 09. 2022

Armádní muzeum Žižkov bude po více než čtyřleté rekonstrukci otevřeno veřejnosti v pátek 28. října 2022. Přinášíme vám další ze série článků, které informují o nové podobě muzea. V přiložené fotogalerii si můžete prohlédnout části budovy z vnějšího pohledu. A nabízíme i jedno místo uvnitř: unikátní kavárnu v nejvyšším patře budovy, odkud je impozantní výhled na Prahu.

O nových expozicích v Armádním muzeu Žižkov jsme informovali již v předchozím materiálu, nyní nabízíme některé informace o exteriéru. Na fotografiích se také můžete podívat, jak vypadá nová kavárna, odkud je výhled na pražské panorama.

Komplex budov Armádního muzea Žižkov prošel celkovou obnovou a zároveň se změnila jeho vnitřní podoba. Nejviditelnějším novým prvkem je zastřešení dvorany. Střechu a prostor dvorany si na fotografiích ale představíme v některém z dalších článků. Nyní se věnujme exteriéru budov jakožto celku.

Muzeum je již z dálky viditelné a výrazné, a to i díky své jemně našedlé barvě fasády. Ta byla renovována jedinečným způsobem. Nebyla vytvořena nová fasáda, ale byla zvolena cesta zachování původní podoby, tedy z počátku 30. let 20. století. Aby byla uchována autenticita, byly využity veškeré dostupné restaurátorské možnosti, celý postup byl rovněž konzultován s Národním památkovým ústavem. Bylo dosaženo nejen původní barevnosti, ale zůstal i původní povrch.

Výraznou změnou oproti minulosti je zcela nový návštěvnický vchod do muzea. Původně se do areálu vstupovalo po širokém schodišti, mezi vysokými sloupy, tzv. propylajemi. Tento vchod bude nyní využíván pouze pro speciální účely. Pro běžný provoz a návštěvníky muzea byl vybudován nový vchod, a to na severozápadní straně, pod již zmíněným schodištěm u propylají. Tímto vchodem se návštěvníci dostanou do vstupní recepce a odtud mohou zamířit do jednotlivých expozic, přednáškových sálů atd.

Celkovou proměnou prošel i prostor před muzeem, původní asfaltová plocha byla nahrazena stylovější kamennou dlažbou.

Na část muzea, ale především na velkou část Prahy, je jedinečný pohled z mimořádného a nového prvku muzea, a to kavárny, která se nachází v nejvyšším patře jedné z budov. Návštěvníci sem mohou zamířit po schodech v budově anebo výtahem. Kavárna disponuje příjemně zařízeným prostorem se stylovými židlemi a venkovní terasou. Snad každý návštěvník si všimne i původního zaobleného „ateliérového“ okna, složeného z mnoha skleněných tabulí. Na stěnách obslužného pultu kavárny jsou pak uvedena jména některých československých vojáků první světové války, legionářů a zároveň umělců.

Terasa kavárny nabízí výhled na Prahu severním, západním a částečně i východním směrem. Vidět je velká část Starého Města, Malá Strana a Hradčany, Petřín, také Karlín a Libeň, v dáli jsou vidět také sídliště Bohnice, Ďáblice, Prosek. Jižním směrem je pak vidět část Žižkova s televizní věží.

 

Sledujte naše webové stránky www.vhu.cz, v dalších dnech a týdnech zbývajících do 28. října 2022 vás budeme informovat podrobněji o nové podobě komplexu budov Armádního muzea Žižkov a také o jednotlivých nových expozicích.

Den výročí vzniku republiky 28. října 2022 / Den otevření Armádního muzea Žižkov po rekonstrukci

 

 

 

 

 

AktuálněOsmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…
Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

11. 09. 2022
Rozměrově největším novým prvkem rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov je zastřešení dvorany. Mohutná…