ZIMMLER, Anton Joh. Die Zerstörung Nimburgs und grausame Ermordung der Einwohner.

ZIMMLER, Anton Joh. Die Zerstörung Nimburgs und grausame Ermordung der Einwohner.

20. 11. 2012

Třicetiletá válka (1618–1648) byla jedním z prvních válečných konfliktů, který zasáhl prakticky celou Evropu. V důsledku válečných akcí, šířících se nemocí a hladomoru docházelo ke značným úbytkům obyvatelstva, které bývalo konfrontováno s vojsky táhnoucími krajinou.
Dodnes často vzpomínanou válečnou katastrofou spáchanou na městském obyvatelstvu, se bezpochyby stalo Tillyho úspěšné obléhání Magdeburgu roku 1631. V této době bylo běžným zvykem, že ve městě, které se obléhatelův nevzdalo, ale bylo dobyto ztečí, mohlo vítězné vojsko po libosti plenit. V případě Magdeburgu se však situace zcela vymkla z veškerých mezí a většina obyvatelstva byla povražděna rabujícími vojáky a mnozí další zemřeli v plamenech požár, který řádění soldatesky provázel. Většina starého a významného města se proměnila v ruiny, a termín „magdeburgizace“ jakožto označení faktického zničení města se stal součástí lidového slovníku na dlouhá léta. Hrůzy, ke kterým došlo v Magdeburgu, se za třicetileté války v takovémto rozsahu již znovu neopakovaly. Ovšem ani mnohá další města, často menší a méně významná, podobnému osudu neušla. Tak tomu bylo i v českých zemích.
V létě 1634 obsazovala saská a švédská vojska po neúspěšném pokusu o dobytí Prahy česká města. Události, ke kterým došlo v Nymburce v srpnu tohoto roku, přirovnával k situaci v Magdeburgu již historik Jan František Beckovský. Ačkoliv tento český vlastenec útrapy, které město potkaly, bezpochyby poněkud nadnesl, stalo se vyplenění Nymburka předmětem zájmu různých, převážně regionálně zaměřených, autorů. Anton Zimmler vydal roku 1833 krátkou publikaci o událostech, které se v Nymburce odehrály před necelými dvěma sty lety. Věnoval ji obyvatelům tohoto města. Uvádí, že vycházel z česky psaného rukopisu nazvaného „Memorabilia der Stadt Nimburg“ uloženého v tamním archivu, přičemž jeho publikace měla přiblížit soudobému čtenáři temnější období nymburské historie.
Spisek podává základní informace o saském vpádu, které jsou ovšem emocionálně zabarvené vlasteneckým cítěním autora a jeho nepochybnou příslušností k městu. Zimmler zde mimo jiné vyjmenovává obyvatele a návštěvníky města, kteří byli v průběhu vpádu pozabíjeni. Uvádí zde stav, ke kterému daní jedinci náleželi, případně též jejich povolání. Takto jmenuje 196 civilních obyvatel a zmiňuje další dva tisíce vojáků, ať už saských, nebo císařských.
Součástí publikace je též seznam královských a císařských privilegií Nymburka a rozkládací mědirytina vlepená před titulní list, která barvitě zobrazuje vojáky rabující a vraždící ve městě. Ačkoliv tematika díla zaujme spíše regionální badatele, může publikace sloužit jako zajímavý zdroj reflexí událostí třicetileté války v 19. století.

Elektronickou knihu si můžete objednat prostřednictvím služby EoD v Knihovně VHÚ-RHF.
Podmínky služby EoD naleznete zde.

citace:
ZIMMLER, Anton Joh. Die Zerstörung Nimburgs und grausame Ermordung der Einwohner : aus der Epoche Wallensteins. Prag : Cajetan von Mayregg, 1833. 56 s.

Aktuálně



Seminář: 1915 – válkou vyděšeni 

Seminář: 1915 – válkou vyděšeni 

17. 09. 2025
Válka, která vypukla v létě 1914 a měla „skončit do švestek“, nejenže „do…
Pátrání po 450 rakousko-uherských vojácích z první světové války pohřbených v kryptě římského kostela Santa Maria dell´Anima

Pátrání po 450 rakousko-uherských vojácích z první světové války pohřbených v kryptě římského kostela Santa Maria dell´Anima

17. 09. 2025
Přednáška o pozoruhodném mezinárodním projektu věnovaném pátrání po původu a válečných osudech…
Lhaní účinnější než výstřely

Lhaní účinnější než výstřely

15. 09. 2025
V současné době sociálních sítí a mediální moci televizních stanic je při mezinárodních…
Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

12. 09. 2025
Ministryně obrany Jana Černochová dnes v památníku v Praze na Vítkově vyznamenala…
Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

12. 09. 2025
Upozorňujeme návštěvníky Leteckého muzea Kbely, že v době od 13. do 18.…