Padlým hrdinům 2. světové války se přišli poklonit zástupci vlády, obou komor parlamentu, diplomatického sboru, církví či Sokola, ale i druhováleční a novodobí váleční veteráni. Pamětníků tohoto největšího konfliktu v lidských dějinách, už je v České republice jen pár desítek.
Pietní akt zahájila přehlídka nastoupených jednotek, státní hymna a přinesení historických praporů. Následoval ceremoniál položení věnců k památníku u sochy Jana Žižky. Za zvuků signálu Večerka drželi přítomní minutu ticha a vojáci vypálili čestné salvy.
„Zcela jistě si zaslouží náš respekt a úctu všichni padlí bez ohledu na to, jestli působili na východní frontě, na západní frontě nebo v domácím odboji, protože se zasloužili o to, aby zrůdný režiím nacistického Německa a fašistické Itálie byl v Evropě poražen,“ řekl v projevu prezident republiky Petr Pavel. Osvobození ale nebylo úplné, po dlouhá desetiletí jsme čelili tlaku úplně jiného druhu, uvedl. Vyvrátil také mýtus, že Československo za druhé světové války nebojovalo: „Když se podíváme na počty našich vojáků, kteří bojovali na různých frontách a velice hrdinsky, když se podíváme na počet obětí ve vztahu k počtu obyvatel, myslím si, že se nemáme za co stydět,“ připomněl a zdůraznil, že je naprosto správné, že se dnes stavíme za práva napadené Ukrajiny, protože to samé Československo očekávalo v roce 1938 i 1939.
Prezident poté svým rozkazem propůjčil bojový prapor Velitelství pro operace AČR, které komplexně odpovídá za plánování, nasazení, řízení a zabezpečení sil a prostředků ozbrojených sil ČR v operacích.
Slavnostní pochod nastoupených jednotek, doprovázený přeletem stíhaček gripen, letounů CASA, L-159 a armádních vrtulníků, včetně nových amerických strojů systému H1, pietní akt uzavřel.
Na Vítkově dnes byli přítomni také starostové ukrajinských měst Zborov, Starý Martyniv, Zmijiv a Sokolovo, tedy míst spjatých s československou vojenskou historií. „Jsem moc ráda, že tady dnes se mnou jsou i naši ukrajinští přátelé z míst, která nás úzce spojují. I oni si zde s námi prožili Den vítězství. Je pro mě největším mementem udělat všechno pro to, aby se brzy dočkala svého Dne vítězství i Ukrajina,“ sdělila ministryně obrany Jana Černochová.
Celý den komentují v České televizi a dalších médiích průběh oslav i historici Vojenského historického ústavu Praha.
Autor: Redakce mo.gov.cz