Další vycházka po stopách bojů Pražského povstání směřovala na Letnou

Další vycházka po stopách bojů Pražského povstání směřovala na Letnou

14. 02. 2024

Padesátka zájemců o české vojenské dějiny se 10. února 2024 shromáždila před poštou na Letenském náměstí v Praze, aby se zúčastnila šesté komentované vycházky z cyklu Místa bojů Pražského povstání. Budova pošty nebyla zvolena náhodně. V květnu 1945 stála mezi poštou a protilehlým rohovým domem s knihkupectvím jedna z nejmohutnějších barikád v Praze. Bojový úsek Letná-pošta vojenského velitelství Studánka se stal již v průběhu povstání základem prvního praporu pluku Letná.

První zastavení vycházky před budovou pošty bylo věnováno právě velitelství Studánka a jemu podřízeným úsekům. Další zastavení bylo na Letenské pláni. Věnováno bylo naopak protivníkům letenských povstalců, zejména protiletadlové baterii v západní části prostranství.

Vycházka poté pokračovala ulicemi U Sparty a Nad Královskou oborou, po tehdejší linii fronty. Východní tribuna stadionu A. C. Sparta v průběhu květnových bojů lehla popelem, stejně jako stadion S. K. Slavia, který se tehdy nacházel ve východní části Letenské pláně. Po zastavení u budovy bubenečské sokolovny, která v průběhu bojů s esesáky z Petschkovy vily přešla několikrát z ruky do ruky, se účastníci vycházky přesunuli na promenádu Anny Politkovské, tehdejší silnici Stromovka, kde se dozvěděli o bojích v Královské oboře, podpoře letenských a holešovických povstalců obrněnými i nákladními vlaky z Kralup a Roztok a o souvislostech bojů na Letné s tlakem německé bojové skupiny Der Führer z Kobylis na Trojský most.

Poté směřovaly kroky účastníků vycházky ke škole a sokolovně U Studánky, které sloužily jako mobilizační centra povstalců. Další zastavení bylo v Heřmanově ulici, u bývalého sídla 23. policejního revíru, kde 5. května 1945 vzniklo vojenské velitelství Studánka. Odtud se účastníci přesunuli zpět na Letenské náměstí, kde byla vycházka zakončena. O poučeném zájmu účastníků všech věkových kategorií svědčilo množství individuálně zodpovídaných dotazů po skončení akce.

Aktuálně



Přijďte i v roce 2026 na naše tradiční akce. Zde je jejich přehled

Přijďte i v roce 2026 na naše tradiční akce. Zde je jejich přehled

09. 01. 2026
Zapište si do svých nových diářů pro rok 2026 termíny našich akcí,…
Přihlaste do konce ledna své příspěvky na květnovou konferenci "Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách"

Přihlaste do konce ledna své příspěvky na květnovou konferenci "Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách"

08. 01. 2026
Brannost – slovo, které provázelo celé generace. Znamenalo odvahu a odpovědnost, někdy…
Až do konce dubna můžete navštívit výstavu o roce 1945

Až do konce dubna můžete navštívit výstavu o roce 1945

07. 01. 2026
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Nové poznatky o okolnostech rozmístění jaderných zbraní v Československu v roce 1983

Nové poznatky o okolnostech rozmístění jaderných zbraní v Československu v roce 1983

03. 01. 2026
V minulém roce otiskl časopis Historie a vojenství příspěvek, přibližující rozmístění sovětských raketových…
Přejeme všem našim příznivcům úspěšný rok 2026

Přejeme všem našim příznivcům úspěšný rok 2026

01. 01. 2026
Přejeme rok, který vám splní vše, co si přejete a bude pro…