Den válečných veteránů ohřál guláš a rozsvítily barevné máky

Den válečných veteránů ohřál guláš a rozsvítily barevné máky

11. 11. 2012

V Armádním muzeu Žižkov si v neděli při oslavách Dne válečných veteránů přišly na své především děti. A skoro žádné z nich neodcházelo s prázdnou. Dospělé zase ohřál pravý vojenský guláš.

Pošmourné podzimní počasí, mrholení a teplota pár stupňů nad nulou jen málokoho přivádí k radosti. Děti si ale z počasí mnoho nedělají. Důkazem mohl být i Den válečných veteránů pořádaný Vojenským historickým ústavem Praha v prostorách Armádního muzea Žižkov. Dětem při kreslení vlčích máků na kamenné desky muzejního nádvoří déšť ani chlad rozhodně nevadily. A jak dokládají přiložené fotografie, některé obrazy kreslené barevnými křídami se skutečně povedly.

Dětská soutěž v kreslení vlčích máků, symbolu Dne válečných veteránů, patřila k těm, kde se uplatnily především dívky. Kluci se zase zajímali hlavně o zbraně, ty byly k vidění – i potěžkání přímo v ruce – uvnitř muzea. Tady probíhal i vědomostní test a také kreslení omalovánek s vojenskou tematikou.

Prakticky každý soutěžící si posléze odnášel domů nějaký malý dárek. Každou celou hodinu probíhalo oceňování účastníků soutěží, vyhlašování vždy oznámil výstřel z malého historického děla. Ovšem i toto „dětské“ dělo, které kdysi sloužilo jako šlechtická atrakce, víc než přesvědčivě dokládalo pravdivost tvrzení „rána jako z děla“. Návštěvníci byli předem upozorňováni, aby si raději zacpali uši.

Dospělí návštěvníci určitě ocenili překvapení: guláš podávaný přímo z polní vojenské kuchyně, se kterou sem přijela 4. brigáda rychlého nasazení. Chutnal výborně a porci si dal i ministr obrany Alexandr Vondra, který v poledních hodinách na Den válečných veteránů zavítal. Jídlo pak bylo možné zapít teplým vojenským čajem.

Vojenská kuchyně stála před muzeem na parkovišti, tady našly své místo velké exponáty předváděné ve statických ukázkách. Většina dětí si chtěla vyzkoušet, jak se sedí na modrobílých motorkách BMW, které patří Hradní stráži. Dva její příslušníci všem dětem vyhověli a trpělivě ukazovali, k čemu slouží početná „hejblátka“ u řídítek. Čtyři vystavené stroje přitom reprezentovaly minulost i současnost strojového parku Hradní stráže. Vedle nich se přímo na schodech u muzea prezentovaly dva automobily ve vojenské bojové úpravě – dnes již muzejní Toyota Hilux a Land Rover Kajman, který je stále ve službě a který přivezli příslušníci 43. výsadkového mechanizovaného praporu Chrudim.

Muže v uniformách, těch současných, ale také historických, bylo ostatně možné potkat během celého dne ve všech prostorách muzea. V horním patře našli své působiště hudebníci z Hradní stráže. Dechové kvinteto hrálo jak skladby vojenské, tak i některé upravené skladby Beatles. Mramorový sál muzea se ukázal být z hlediska akustiky výtečným – stačilo otevřít zdejší široká okna a hudba byla dobře slyšet v celém areálu.

Den válečných veteránů se slaví již od roku 1919, v České republice je připomínám především v posledních letech. Přitom jde o jeden z významných a důležitých svátků – je připomínkou těch, kteří bojovali či padli ve válečných konfliktech, kterých se ve 20. století na evropském kontinentu, ale také v dalších blízkých i vzdálených místech, odehrálo opravdu hodně. A je to svátek nejen těch československých hrdinů, kteří ve druhé světové válce bojovali za národní svobodu, ale také svátek více než 20 000 příslušníků Armády České republiky, kteří za posledních dvacet let prošli nejrůznějšími misemi na Balkáně, v Iráku, Afghánistánu a jinde.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…