Do Lešanského muzea byl převezen bunkr z mostecké uhelné pánve

Do Lešanského muzea byl převezen bunkr z mostecké uhelné pánve

15. 05. 2011
Unikátní převoz se uskutečnil v pondělí 16. května. Z dolu Šverma u Mostu byl do Vojenského technického muzea v Lešanech převezen předválečný bunkr – lehké opevnění vzor 36. Bunkr se návštěvníkům v Lešanech představí už tuto sobotu na Ženijním dni.
Lehké opevnění vz. 36 je předchůdcem známých „řopíků“, kterých dodnes najdeme na českém území stovky až tisíce. Naopak opevnění vzor 36 se vyskytuje už jen sporadicky. Stavba má délku 4,7 metru a výšku 2,7 metru, váží přes padesát tun. Bunkr původně stál v severních Čechách, v lokalitě povrchového dolu Šverma. Hrozila mu likvidace, díky aktivitě Vojenského historického ústavu Praha a iniciativě milovníků vojenské historie z webu ropiky.net a se ho však podařilo zachránit.
Lehký objekt byl ze svého původního místa nejprve přesunut buldozerem o kus dál k silnici, aby mohl být naložen pomocí jeřábu na podvalník. Zdvižení a uložení na přepravní těleso se odehrálo zhruba v půl deváté ráno v pondělí 16. května. Pak se celý neobvyklý náklad vydal na cestu dlouho přes 120 kilometrů. Trasa byla volena tak, aby se na ní nevyskytovaly mosty s příliš nízkou nosností. Do Vojenského technického muzea Lešany u Týnce nad Sázavou dorazila kolona něco po druhé hodině odpolední.
Více než dvě hodiny trvala příprava na vyzdvižení bunkru z podvalníku a přenesení do předem připravené mělké jámy mezi dvěma stromy v přední části areálu VTM Lešany. Náklad byl tak těžký, že podvalník nejen zadními koly vyryl v měkké trávě hluboké stopy, ale při nájezdu přes hranu vozovky dokonce mírně zavadil spodkem o silnici. Nakonec se ale podařilo celou sestavu podvalníku i jeřábu uspořádat tak, aby mohlo dojít k bezpečnému zdvižení bunkru a umístění na připravené místo.
Samotné přenesení nebylo pro jeřáb až tak složitou operací a trvalo zhruba patnáct minut. Ve vzduchu se vznášející bunkr byl nakonec otočen do správného směru, střílnami čelem k bráně areálu, pomocí lidské síly. K otočení padesátitunového kolosu překvapivě stačilo jen několik mužských paží.
V nejbližších dnech budou zahrnuty okraje jámy bunkru, aby stavba vypadala v místě svého nového domova přirozeně. Takto si ji budou moci prohlédnout návštěvníci už v sobotu 21. května, kdy se koná v Lešanech u příležitosti otevření šestnácté muzejní sezóny Ženijní den; začíná v 9.30 ráno, na programu jsou ukázky ženijní techniky. V dalších měsících bude bunkr restaurován, doplněn bude o vnitřní vybavení, ocelové obložení střílen a nakonec bude natřen do maskovacích barev.
Lehká opevnění vz. 36 byla jedním z prvních počinů, kterými se republika rozhodla čelit narůstajícímu nebezpečí z nacistického Německa. Šlo o objekty jednoduché koncepce, se střílnami na čelní straně a vchodem na zadní. Celkem jich bylo postaveno přes 860, dodnes se jich zachovalo jen několik desítek. Nebyly však příliš odolné ani ideální svými dispozicemi, proto byly hned v následujícím roce nahrazeny novým typem, lehkým opevněním vzor 37, tedy řopíky. Ty už měly střílny na bočních stranách a byly také podstatně odolnější. Také exempláře řopíků by se měly v budoucnu objevit ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.

AktuálněVyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…