Bayard Semi-Automatique Model 1

Bayard Semi-Automatique Model 1

Belgická firma Ancien établissements Pieper v Herstalu, založená v roce 1866, známá především řadou samonabíjecích pistolí, ale také klasických loveckých zbraní, používala u svých výrobků ochrannou známku v podobě Pierra du Terrail, rytíře z Bayardu, legendárního hrdiny frankofonních oblastí, jedoucího na koni s kopím v ruce, a nápisu Bayard.

Zřejmě v roce 1912 zařadila do svého výrobního programu jednoranovou malorážku s automatickým vyhazováním vystřelených nábojnic. Poměrně neobvyklou konstrukci chránil patent z roku 1909, avšak v dobových katalozích ji firma uváděla jakožto model 1912. Nabízela je ve třech provedeních. První, označované jako Model 1, mělo menší rozměry s celkovou délkou 980 mm, hlavní v délce 485 mm a hmotností 1600 g, druhé, takzvaný Luxus-Model, rovněž označovaný jako Model 2, měl celkovou délku 1010 mm, délku hlavně 600 mm a hmotnost 1800 gramů. Třetí výrobek téhož konstrukčního systému představovala terčová pistole s celkovou délkou 510 mm, hlavní v délce 320 mm a hmotností 950 g. Nabízela je v ráži .22 short a na dnes již pouze v omezené míře vyráběný náboj .22 long.

Ačkoliv všechny tři modely továrna označovala jako poloautomatické, z terminologického hlediska se ale jednalo o jednoranové malorážky s automatickým vyhazováním nábojnic, a to přesto, že fungovaly na principu dynamického (uzavřeného) závěru.

Konstrukční řešení měly poměrně jednoduché. V trubkovém pouzdře závěru byl uložen dynamický závěr s přímoběžným úderníkem. Ze zadní části pouzdra vyčnívala vroubená matice, jež sloužila k natažení závěru. Na levé straně pouzdra se nacházela odpružená dvouramenná páka záchytu závěru, jejíž zadní rameno zachytilo závěr v zadní poloze. Stlačením hmatníku na konci předního ramene došlo k uvolnění závěru se stlačenou vratnou pružinou. Tím byla zbraň s nábojem vloženým do nábojové komory připravena k výstřelu.

Impulz tlaku plynů na dno nábojnice udělil závěru dostatečnou energii na to, aby došlo k vytažení a následnému vyhození vystřelené nábojnice, ale také k jeho zachycení v zadní, otevřené poloze.

Na levé straně nad spouští měla zbraň otočnou manuální pojistku, jež v zajištěné zadní poloze blokovala nejen pohyb spouště, ale také závěru. Malorážku bylo možné snadno a rychle rozložit povolením spojovacího šroubu, umístěného v předpažbí, což firma ve svých propagačních materiálech vyzdvihovala.

Ve výrobním programu přečkaly malorážky Bayard první světovou válku a udržely se v něm ještě ve dvacátých letech minulého století. Samotný systém automatického vyhazování nábojnic se v této podobě nerozšířil, takže dochované exempláře jsou dnes považovány především za technickou zajímavost.

Exemplář, ověřený pražskou zkušebnou zbraní a střeliva v roce 1921, získalo muzeum roku 1953 převodem od tehdejšího ministerstva národní bezpečnosti (MNB).

 

Ráž: .22 long

Celková délka: 979 mm

Délka záměrné: 421 mm

Délka hlavně: 492 mm

Hmotnost: 1570 g

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…