Belgická pistole Dictator

Belgická pistole Dictator

V průběhu prvních dekád minulého století vzniklo v Německu, Belgii a ve Španělsku poměrně velké a nepřeberné množství nejrůznějších konstrukcí kapesních pistolí, jejichž společným jmenovatelem byla především ráže 6,35 mm Browning.

Belgická zbrojovka Fabriques d´Armes Reunies (F.A.R.) sídlící v Liége vyráběla především lovecké zbraně, ale také revolvery a samonabíjecí pistole. Za jejím vznikem stálo v roce 1903 spojení výrobce hlavní Alberta Simonise s firmou Antoine Bertranda (Bertrand Antoine & fils). Od roku 1908 používala firma na některých zbraních ochrannou známku v podobě jezdecké postavy, údajně představující franckého krále a prvního středověkého římského císaře Karla Velikého, s nápisem DICTATOR.

Pod stejnou značkou nabízela také zřejmě jedinou samonabíjecí pistoli, jež měla ve výrobním programu. Její konstrukční řešení přihlásila továrna v roce 1909 k patentové ochraně v Belgii, v Anglii a o rok později také v Německu a ve Francii. Kdy továrna zahájila sériovou výrobu patentovaných pistolí, není dosud známo. Stejně tak panují nejasnosti okolo ukončení jejich výroby a počtu vyrobených kusů. Lze však předpokládat, že produkce nedosáhla významnějších objemů a výroba skončila na prahu válečných let.

Konstrukčně sice neobvyklá, avšak z estetického a ergonomického hlediska poměrně odpudivá pistole měla obvyklý dynamický (uzavřený) závěr s kladívkovým bicím mechanismem. Z konstrukčního hlediska vybočovala z řady soudobých modelů svým válcovým závěrem, vedeným v pouzdře závěru. V zadní části měl závěr našroubovanou matici, opatřenou na bocích hmatníkovými drážkami, jež sloužily k úchopu závěru. V dutině závěru byla uložena hlaveň s navlečenou vratnou pružinou, jež se opírala o matici v přední části. Celou sestavu fixovala v pouzdře závěru odpružená aretační západka, umístěná před lučíkem.

Pouzdro závěru netvořilo s rukojetí jeden celek, ale rukojeť sestávala z přední a zadní vložky, spojené kolíky s pouzdrem a ve spodní části vyztužené plochými nosníky. Tělo pistole tak sestávalo ze tří základních kusů, tvořících jeden celek. S podobným, byť z výrobně technologického hlediska odlišným řešením se lze setkat také u československé pistole Fox a z ní vycházejícího modelu 22, vyráběného v České zbrojovce ve Strakonicích, jejichž konstruktérem byl Alois Tomiška. Lze však oprávněně pochybovat o tom, že by jej belgická konstrukce inspirovala, pokud s ní byl vůbec seznámen.

Jednořadý schránkový zásobník s kapacitou 6 nábojů držela v rukojeti odpružená západka ve spodní části. Jediným pojistným prvkem byla otočná manuální pojistka, oproti zvyklostem umístěná na pravé straně těla pistole.

Podle dochovaných exemplářů lze odvodit, že je firma vyráběla ve dvou provedeních. První neslo na levé straně těla (pouzdra závěru) výše popsanou ochrannou známku s nápisem DICTATOR ve spodní části a černé plastové střenky měly ve spodní polovině ovál s písmeny S. B. F., tvořenými iniciálami zakladatelů firmy (Simonis, Bertrand a Fresard). Druhé provedení ochrannou známku na těle nemělo; nacházela se ve spodní části plastových střenek. Pistole Dictator neměly na vnějším povrchu zbraně výrobní číslo jako většina tehdejších samonabíjecích pistolí, to se nacházelo skrytě vyražené pouze na spodní části závěru.

Exemplář s výrobním číslem B 798 získalo muzeum v roce 1954 převodem z Vědecko-technického odboru HS-VB Praha.

 

Ráž: 6,35 mm Browning

Celková délka: 121 mm

Výška: 81,5 mm

Šířka: 22,3 mm

Délka hlavně: 57 mm

Délka záměrné: 96 mm

Kapacita zásobníku: 6 nábojů

Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 434 g

Aktuálně



Další díl Prima historie bude o generálu Maurici Pellém

Další díl Prima historie bude o generálu Maurici Pellém

29. 03. 2024
Prima historie, seriál na kterém se výrazně podílí historici a kurátoři sbírek…
Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…