Belgická pistole Dictator

Belgická pistole Dictator

V průběhu prvních dekád minulého století vzniklo v Německu, Belgii a ve Španělsku poměrně velké a nepřeberné množství nejrůznějších konstrukcí kapesních pistolí, jejichž společným jmenovatelem byla především ráže 6,35 mm Browning.

Belgická zbrojovka Fabriques d´Armes Reunies (F.A.R.) sídlící v Liége vyráběla především lovecké zbraně, ale také revolvery a samonabíjecí pistole. Za jejím vznikem stálo v roce 1903 spojení výrobce hlavní Alberta Simonise s firmou Antoine Bertranda (Bertrand Antoine & fils). Od roku 1908 používala firma na některých zbraních ochrannou známku v podobě jezdecké postavy, údajně představující franckého krále a prvního středověkého římského císaře Karla Velikého, s nápisem DICTATOR.

Pod stejnou značkou nabízela také zřejmě jedinou samonabíjecí pistoli, jež měla ve výrobním programu. Její konstrukční řešení přihlásila továrna v roce 1909 k patentové ochraně v Belgii, v Anglii a o rok později také v Německu a ve Francii. Kdy továrna zahájila sériovou výrobu patentovaných pistolí, není dosud známo. Stejně tak panují nejasnosti okolo ukončení jejich výroby a počtu vyrobených kusů. Lze však předpokládat, že produkce nedosáhla významnějších objemů a výroba skončila na prahu válečných let.

Konstrukčně sice neobvyklá, avšak z estetického a ergonomického hlediska poměrně odpudivá pistole měla obvyklý dynamický (uzavřený) závěr s kladívkovým bicím mechanismem. Z konstrukčního hlediska vybočovala z řady soudobých modelů svým válcovým závěrem, vedeným v pouzdře závěru. V zadní části měl závěr našroubovanou matici, opatřenou na bocích hmatníkovými drážkami, jež sloužily k úchopu závěru. V dutině závěru byla uložena hlaveň s navlečenou vratnou pružinou, jež se opírala o matici v přední části. Celou sestavu fixovala v pouzdře závěru odpružená aretační západka, umístěná před lučíkem.

Pouzdro závěru netvořilo s rukojetí jeden celek, ale rukojeť sestávala z přední a zadní vložky, spojené kolíky s pouzdrem a ve spodní části vyztužené plochými nosníky. Tělo pistole tak sestávalo ze tří základních kusů, tvořících jeden celek. S podobným, byť z výrobně technologického hlediska odlišným řešením se lze setkat také u československé pistole Fox a z ní vycházejícího modelu 22, vyráběného v České zbrojovce ve Strakonicích, jejichž konstruktérem byl Alois Tomiška. Lze však oprávněně pochybovat o tom, že by jej belgická konstrukce inspirovala, pokud s ní byl vůbec seznámen.

Jednořadý schránkový zásobník s kapacitou 6 nábojů držela v rukojeti odpružená západka ve spodní části. Jediným pojistným prvkem byla otočná manuální pojistka, oproti zvyklostem umístěná na pravé straně těla pistole.

Podle dochovaných exemplářů lze odvodit, že je firma vyráběla ve dvou provedeních. První neslo na levé straně těla (pouzdra závěru) výše popsanou ochrannou známku s nápisem DICTATOR ve spodní části a černé plastové střenky měly ve spodní polovině ovál s písmeny S. B. F., tvořenými iniciálami zakladatelů firmy (Simonis, Bertrand a Fresard). Druhé provedení ochrannou známku na těle nemělo; nacházela se ve spodní části plastových střenek. Pistole Dictator neměly na vnějším povrchu zbraně výrobní číslo jako většina tehdejších samonabíjecích pistolí, to se nacházelo skrytě vyražené pouze na spodní části závěru.

Exemplář s výrobním číslem B 798 získalo muzeum v roce 1954 převodem z Vědecko-technického odboru HS-VB Praha.

 

Ráž: 6,35 mm Browning

Celková délka: 121 mm

Výška: 81,5 mm

Šířka: 22,3 mm

Délka hlavně: 57 mm

Délka záměrné: 96 mm

Kapacita zásobníku: 6 nábojů

Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 434 g

AktuálněTisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…
Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…
Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…