Britská loď Victory - bitva u Trafalgaru

Britská loď Victory - bitva u Trafalgaru

Snímek pořízený ve třicátých letech dvacátého století v britském Portsmouthu zachycuje britskou řadovou loď Victory, vlajkovou loď admirála Nelsona v bitvě u Trafalgaru konané 21. října 1805. V těchto dnech si připomínáme 210. výročí této významné bitvy.

 

Stavba britské řadové lodi Victory byla objednána roku 1758, loď byla přijata do služby o sedm let později. Tato řadová loď I. třídy představovala jedno z nejsilnějších britských plavidel té doby, po úpravách nesla 104 děl, posádku tvořilo zhruba 800 mužů. Bojovala v americké válce za nezávislost i ve válkách s revoluční Francií, roku 1803 se stala vlajkovou lodí admirála Nelsona. Jako připomínka britské velikosti je uchovávána v Portsmouthu a slouží jako muzeum, dodnes však nebyla vyřazena z aktivní služby.

Roku 1802 napoleonská Francie uzavřela mír se Spojeným královstvím v Amiensu, avšak již následujícího roku boje mezi Francouzi a Brity vzplanuly nanovo. U Boulogne se utábořila silná francouzská armáda k invazi přes kanál La Manche, Napoleonovi však v cestě stálo britské loďstvo. „Netvrdím, že se sem Francouzi nemohou dostat – tvrdím pouze, že se sem nemohou dostat po moři,“ prohlásil již dříve britský admirál Jervis. Roku 1805 se výrazně zhoršilo mezinárodní postavení napoleonské Francie. Na britskou stranu se přidaly Rakousko a Rusko, od francouzské revoluce vznikla v pořadí již třetí protifrancouzská koalice. Naopak na straně Francie stálo bourbonské Španělsko, a loďstva obou zemí spolupracovala.

Francouzské loďstvo se nacházelo v přístavech na březích Středozemního moře i Atlantského oceánu. Francouzským námořním silám v Toulonu velel admirál Villeneuve. Na jaře 1805 odplul společně se španělským loďstvem do Karibiku, aniž by s Brity svedl bitvu. Po návratu ho v Cádizu zablokovaly síly admirála Horatio Nelsona. V září 1805 Villeneuve dostal rozkaz odplout do Středomoří, zdráhal se však riskovat střetnutí s Brity a k vyplutí ho přiměly teprve zprávy, že bude co nevidět v čele svých sil vystřídán. 18. října vydal rozkaz k vyplutí, 21. října 1805 se obě loďstva střetla u mysu Trafalgar nedaleko Cádizu. Nelson měl k dispozici 27 řadových a 6 menších lodí, Villeneuve 18 francouzských a 15 španělských řadových lodí, k tomu 7 menších plavidel. Před zahájením bitvy Nelson nechal vyvěsit signál: „Anglie očekává, že každý muž splní svoji povinnost.“

Villeneuve se s nevelkým úspěchem pokusil zaujmout standardní kýlovou formaci, při které jeho plavidla plula v řadě za sebou. To umožňovalo pálit na protivníka plnou boční salvou. V tehdejších námořních bitvách nepřátelská loďstva typicky plula paralelně. Nejlepší manévr pak představovalo překřížení dráhy nepřátelských lodi a její ostřelování plnou boční salvou, zatímco se nemohly efektivně bránit. Nelson zvolil netradiční taktiku, rozdělil své lodě do dvou kýlových skupin, které měly proplout skrze nepřátelskou linii, rozdělit ji a ničit ji po částech. Přestože byli Britové početně slabší, v jejich prospěch hrál mnohem kvalitnější výcvik.

Nelsonův plán vyšel dokonale, Britové neztratili jedinou loď, zatímco jednu nepřátelskou řadovou loď potopili a 21 jich zajali. Britové ztratili zhruba 450 mrtvých a 1 200 raněných. Odhady počtu padlých, raněných a zajatých Francouzů a Španělů se pohybují v rozmezí 13 000 až 16 000. V bitvě padl i sám admirál Nelson, zasažen francouzským odstřelovačem; jeho mrtvola byla dovezena do Anglie v sudu s rumem. Zbytky francouzsko-španělských sil se vrátily do Cádizu, zbývajících 5 francouzských řadových lodí a jedna fregata byly roku 1808 při francouzské invazi do Španělska zajaty svými dosavadními španělskými spojenci.

Spojené království touto dobou nečelilo bezprostřední hrozbě invaze – síly původně soustředěné u Boulogne již bojovaly v Německu, 2. prosince 1805 dosáhl Napoleon svého největšího vítězství u Slavkova. Vítězství u Trafalgaru však na následujících sto let zajistilo bezkonkurenční britskou převahu na světových oceánech.

 

Aktuálně



Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…