Britští pěšáci 1915

Britští pěšáci 1915

Britští pěšáci 1915

Na přelomu září a října 1915 se v severní Francii odehrála krvavá bitva o Loose (dnešní Loose-en-Gohelle). Britské síly se zde pod vedením polních maršálů Johna Frenche a Douglase Haiga pokusily mezi 25. zářím a 14. říjnem sérií útoků probít úsekem německých postavení v Artois a Champagne. Britové vedli útoky poměrně důmyslně – pokusili se mimo jiné pomocí tunelů podminovat přední postavení německých zákopů a poprvé nasadili plyn, v tomto případě chlór. Britové měli vůči Němcům dvojnásobnou přesilu, avšak ani tato skutečnost, ani důmyslně naplánovaný postup jim k úspěchu nepomohly. Německé jednotky dokázaly většinu útoků odrazit až na několik dílčích míst, jejichž dobytí však Britům k dalšímu postupu nepomohlo. Určitý podíl na tom měly také pro Brity nepříznivé dílčí okolnosti – ukázalo se, že na úvodní dělostřeleckou palbu nebyl připraven dostatek munice, v jednom klíčovém bodu zákopových bojů došly ruční granáty a někteří britští vojáci se přiotrávili plynem, který vítr zavanul zpět k britským liniím. V konečném důsledku se bitva u Loose změnila v britskou porážku, neboť Britové nejen že nedosáhli svého cíle, ale navíc na bojišti zanechali více jak dvojnásobek padlých oproti přibližně 26 000 padlým Němcům.  Bitva se tak stala největší a nejkrvavější na západní frontě za celý rok 1915.

Dvojice figurek znázorňuje útočící britské pěšáky ve výstroji z období první světové války. Oba muži mají nasazené modernější plynové masky vzor 1916 – v době bitvy u Loose však britská armáda ještě používala ochranné kukly s textilními filtry, napuštěnými filtračním roztokem. Vojáci jsou oblečeni do hnědozelených battledressů tvořených blůzou a kalhotami vzor 1902, výstroj dále doplňují ovinky, britská přilba MK I a tmavohnědě natřené boty. Jeden z mužů nese tornu. Vybavení vojáků tvoří plátěná béžovohnědá popruhová výstroj vzor 1908, brašna, pochva na bajonet a hrudní brašna na plynovou masku. Pěšáci, z nichž jeden třímá ruční granát, jsou vyzbrojeni tmavohnědě kolorovanými puškami Lee-Enfield MK III se stříbřitě vyvedenými nasazenými bajonety. Celek použitých barev uzavírá pleťový odstín na hrdlech a rukou spolu s béžovou barvou podstavců.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…