Britští vojáci ve zničeném belgickém městě Ypres

Britští vojáci ve zničeném belgickém městě Ypres

Snímek zachycuje britské vojáky ve zničeném belgickém městě Ypres za první světové války. V Ypres a okolí probíhaly jedny z nejtěžších bojů za první světové války, mj. doprovázené inovativním nasazením bojových plynů.

Město Ypres leží v nejzápadnější části belgických Flander, v jediné části Belgie, která za první světové války nebyla okupována německou armádou. 7. října 1914, během Závodu k moři, dorazila do Ypres německá jízda, záhy však byla vytlačena přesilou Britského expedičního sboru. Po zbytek války bylo město drženo silami Britského impéria, dále na sever od města stály francouzské a belgické síly.

20. října zahájili Němci v oblasti Ypres novou ofenzivu s cílem dosáhnout přístavů na lamanšském pobřeží. Do dějin se zapsaly například úspěšná obrana britských profesionálních vojáků u Langemarcku, daná jejich skvělým střeleckým výcvikem, nebo otevření stavidel Belgičany a zatopení širokého pruhu území v cestě německé armády. Tzv. První bitva u Ypres trvala do 22. listopadu a skončila vítězstvím Dohody. Bylo draze zaplacené – původní předválečné britské profesionální jednotky utržily až padesátiprocentní ztráty. Obě strany přešly k zákopové válce, výběžek fronty na východ od Ypres se vkliňoval do území drženého Němci.

Druhá bitva u Ypres začala německým útokem 22. dubna 1915 a trvala do 25. května. Na jejím samém začátku Němci poprvé efektivně nasadili bojové plyny (chlór; předchozí německý pokus na východní frontě nepřinesl očekávané výsledky). Němcům se podařilo zredukovat výběžek fronty a přiblížit k Ypres. Ztratili přitom 39 000 mužů, zatímco Britové 59 000 a Francouzi 10 000.

Vůbec nejtěžší boje se u Ypres odehrály mezi 31. červencem a 6. listopadem 1917, tentokrát útočili Britové. Tato bitva je v Británii známější pod názvem vesnice Passchendaele, která však v průběhu bojů zcela zmizela a její katastr byl poset jedním kráterem vedle druhého. Těžké deště a zničení odvodňovacího systému britskou přípravnou dělostřelbou způsobily, že se celá oblast proměnila v moře bahna, ve kterém britský útok uvízl. 6. listopadu Britové dobyli místo, kde kdysi stávala ves Passchendaele, a prohlásili bitvu za své vítězství. Bylo nesmírně draze zaplacené – střední odhady uvádějí ztráty ve výši 320 000 Britů a 260 000 Němců. Roku 1917 u Ypres Němci použili nový, hořčičný plyn, kterému se od té doby říká též yperit.

 

V dubnu 1918 Němci provedli novou ofenzivu ve Flandrech (operace Georgette). Operace sice vedla k německým územním ziskům jižněji od Ypres, ale samotné město dobyto nebylo a frontová linie zůstala v těsné blízkosti Ypres až do začátku podzimu. 28. září zahájily dohodové síly ve Flandrech ofenzivu a do příměří z 11. listopadu osvobodily velkou část západní Belgie.

 

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…