Československý sportovní revolver ZKR 551

Československý sportovní revolver ZKR 551

Výroba revolverů neměla na našem území tradici snad především proto, že z technického hlediska tento typ zbraně byl vnímán oproti samonabíjecím pistolím jako neperspektivní. Teprve poválečné požadavky sportovních střelců se staly impulzem k vývoji přesného, jednočinného revolveru, s nímž bylo možné střílet disciplíny VP (velkorážová pistole).

Konstrukce prvního československého revolveru, navíc konstruovaného pro americký náboj .38 Special Wad Cutter, vyvolala mezi sportovními střelci ve světě značné překvapení umocněné tím, že se jednalo o terčový revolver vysoké kvality, navíc pocházející ze země, o níž v souvislosti s výrobou revolverů nikdo nikdy neslyšel.

Za vývojem zbraně stáli proslulí konstruktéři bratři Josef a František Koučtí, zaměstnaní tehdy ve vývojové kanceláři Konstrukty Brno. Na konstrukci revolveru pracovali v letech 1955–1956, podle dostupných informací za účasti konstruktéra Augustina Nečase.

Revolver měl pevný rám a jeho válec nebyl uložen na výklopné konzoli. Pro potřeby přesné terčové střelby museli bratři Koučtí zvolit řešení s odnímatelnou osou válce, jejíž uložení zajišťovalo stabilní polohu nábojových komor vůči ose hlavně. Vzhledem k tomu, že rám revolveru byl uzavřený, sloužil k postupnému vyhazování jednotlivých nábojnic odpružený vyhazovač, jehož konstrukce vycházela z amerického revolveru Colt Single Action Army (SAA).

Na pravé straně rámu měl revolver otočnou nabíjecí klapku systému Abadie. Pokud byl kohout v přední vypuštěné poloze, bylo možné ji pootočit směrem vzad, avšak tím došlo k zablokování pohybu kohoutu. V případě, že se kohout nacházel v napnutém stavu, pak nešla nabíjecí klapka otevřít, což eliminovalo možné rizikové situace při obsluze revolveru. Vzhledem ke koncepci byl revolver ZKR 551 jednočinný, takže po každém výstřelu bylo nutné palcem natáhnout kohout, čímž došlo k pootočení válce o jednu šestinu a k jeho aretaci.

Na rozdíl od řady jiných revolverů s jednočinným spoušťovým mechanismem měl ZKR 551 možnost regulace propadu a odporu spouště. V lučíku, který tvořil odnímatelnou součást rámu, byl uložen otočný šroub, jehož vyčnívající obvod byl opatřen osmi drážkami a do jedné z nich zapadala kuželovitá hlava odpruženého kolíku. Kolík sloužil k aretaci otočného šroubu v nastavené poloze, přičemž pootočení dorazu, tedy regulaci, sloužily příčné díry, jimiž šlo prostrčit průbojník a otočit dorazem spouště o 1/8 otáčky. ZKR 551 neměl bočnici klasické konstrukce, jež by zakrývala celý spoušťový a bicí mechanismus jako u většiny revolverů. Bočnice měla kruhový tvar a její přední část tvořila opěrku pro dna nábojů. Bočnice nesla horizontálně uloženou pružinu posunovače válce.

Spoušťový mechanismus měl navíc zařízení, jež umožňovalo rektifikovat dráhu spouště včetně velikosti jejího propadu. Jednalo se o zcela originální, dosud neuplatněné řešení. Většina revolverů používaných k závodním účelům tehdy vycházela z osvědčených modelů a zavedených vzorů, zpravidla dodatečně upravených pro střelbu sportovních disciplín. Celkově sestával ZKR 551 z 64 součástí.

Výrobcem této vynikající sportovní zbraně se stala někdejší brněnská zbrojovka, jež v té době nesla název Závody Jana Švermy, n. p. Brno. Revolvery byly přejímány podle technických podmínek, vypracovaných v prosinci 1957. Nastřelování se provádělo na obvyklou vzdálenost 25 metrů a podmínky byly, vzhledem k terčovému charakteru zbraně přísnější, než u jiných výrobků. Rozptyl šesti zásahů musel ležet uvnitř kružnice o průměru 45 mm a revolvery se nastřelovaly v upnutém stavu, nikoliv z volné ruky. Na rozdíl od řady jiných zbraní nebyly revolvery ZKR 551 podrobovány velkým kontrolním zkouškám (VKZ), během nichž by zbraň musela absolvovat větší počet výstřelů. Zajímavé je, že výrobce poskytoval na ZKR 551 záruku pouze půl roku ode dne prodeje.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o výrobek vysoce náročný na přesnost, navíc určený poměrně úzkému okruhu sportovních střelců, nebyla jeho produkce vysoká. Výroba běžela v Brně v malých objemech nepřetržitě v letech 1957‒1963, padesát vyrobených kusů vykázala zbrojovka v roce 1965 a posledních 116 revolverů evidovala v průběhu let 1970‒1971, takže celková produkce dosáhla 2596 revolverů.

Luxusní exemplář se střenkami zdobenými rytinou, zhotovený pro výstavu Expo 58 v Bruselu, získalo muzeum v roce 1959 koupí od Československé obchodní komory v Praze.

 

Ráž: .38 Special

Celková délka: 294 mm

Délka hlavně: 152 mm

Délka záměrné: 199,7 mm

Výška: 132 mm

Šířka: 38 mm

Kapacita válce: 6 nábojů

Hmotnost zbraně: 1010 g

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…