Čs. samonabíjecí puška vz. 39

Čs. samonabíjecí puška vz. 39

V druhé polovině třicátých let vznikla v České zbrojovce nová konstrukce samonabíjecí pušky, jež znamenala odklon od původní vývojové linie a představovala natolik perspektivní řešení, že její finální podobu s označením ČZ vz. 39 navrhl v únoru 1939 Dělostřelecký a zbrojní odbor MNO k zavedení do výzbroje.

Geneze druhé vývojové linie strakonických pušek zůstává dosud poznamenána řadou otazníků, na něž se dosud nepodařilo najít odpověď. Nepotvrzená verze říká, že již v průběhu roku 1935 pracoval zaměstnanec mechanické dílny zbrojovky Jan Kostěnec (nar. 1909) bez vědomí svých nadřízených na vlastní konstrukci samonabíjecí pušky. Informace o ní se donesla až k vedení továrny a ve fázi těsně před dokončením byl Kostěnec předvolán k šéfovi konstrukce zbraní ing. Jaroslavu Malinovi a donucen zbraň ukázat. Protože využíval tovární materiál a stroje k soukromým účelům, bylo logickým vyústěním jeho propuštění z továrny, což mu také vedení sdělilo.

O své konstrukci však Kostěnec informoval 8. června 1935 MNO, jež následně uložilo Vojenskému technickému a leteckém ústavu, aby vzorek posoudil. VTLÚ doporučil konstruktérovi jednat ohledně projektu s vedením zbrojovky a nepochybně se ve stejném duchu obrátil i na ředitelství továrny. Puška byla předána do technické kanceláře Václavu Polankovi, přičemž do oddělení konstrukce zbraní přešel také její tvůrce. Kostěnec ale záhy pro neshody s Polankou, týkající se autorství principu zbraně, konstrukci opustil.

Přes veškeré nejasnosti je Kostěncův iniciativní význam a konstrukční podíl na nové vývojové linii strakonických samonabíjecích pušek zřejmě nepopiratelný. Na následném propracování nové koncepce samonabíjecí pušky se podíleli Václav Polanka, Jan Kratochvíl a František Myška.

Jednalo se o zcela odlišný přístup ke konstrukci zbraně. Zcela charakteristický znak představovalo pouzdro závěru kvadratického průřezu, jež nevycházelo ze „zlamovacího“ uspořádání jako předchozí řada pušek ČZ. Suvný horní kryt pouzdra závěru nesl v přední části otočnou napínací kliku s 90stupňovým pracovním úhlem. V těle napínací kliky byl uložen odpružený klín vymezující její polohu v obou krajních polohách. Při vztyčení kliky se přesunul segment ve tvaru kruhové úseče před opěrnou plochu nosiče závorníku a tahem směrem vzad došlo k natažení závěru. Otočením kliky do horizontální polohy se její vnitřní výstupek dostal do vybrání v pravé straně pouzdra závěru, a tím došlo k zajištění víka proti pohybu, takže při střelbě se napínací mechanismus nepohyboval. Nová puška měla tedy analogické ovládání jako zavedená opakovačka vz. 24, což z výcvikového hlediska zkracovalo čas nezbytný k výuce zacházení se zbraní na minimum.

Systém uzamčení sice také využíval sklopného závorníku, ale na rozdíl od předchozích pušek ČZ docházelo k uzamčení závorníku sklopením zadní části do dolní polohy. Uzamykací plocha tak ležela blíže ose hlavně, což vzhledem ke konstrukci pouzdra závěru snižovalo jeho namáhání a dávalo dobré předpoklady k vyšší životnosti. Zajímavým a v té době netypickým prvkem bylo uložení dvou symetrických vratných pružin ve vrtání vodicích bočních stěn nosiče závorníku.

Progresivním prvkem nové konstrukce bylo využití tzv. volného pístu s krátkým zdvihem, jehož zadní část narážela na odpružený odemykač se dvěma symetrickými rameny. Konce ramen přenášely impulz udělený pístu na boční vodicí stěny nosiče závorníku, tedy prakticky v ose hlavně, což eliminovalo nežádoucí vektorové působení sil na pouzdro závěru.

Nová puška již ale nebyla koncipována s odnímatelným zásobníkem, nýbrž s pevnou nábojovou schránkou, což ostatně odpovídalo alternativnímu výhledovému požadavku formulovanému VTLÚ při závěrečném hodnocení zkoušek v Plaveckém Podhradí z prosince 1935, jenž vycházel ze skutečnosti, že řadový vojín disponující armádní opakovačkou vz. 24 je vybaven sumkami s nábojovými pásky.

K jednotlivým vývojovým stádiím raných vzorků nemáme dosud dostatek informací. Víme, že továrna prováděla v součinnosti se zbrojně technickým úřadem ve Strakonicích (ZTÚ 7) střelecké zkoušky druhého modelu pušky s označením ČZ 36, o jejichž výsledku informovala VTLÚ dopisem ze 17. února 1937. V první polovině roku 1937 vznikl další vzorek pušky označený jako ČZ 37, jenž se od pozdějších exemplářů v několika detailech lišil. Expanzní pouzdro nebylo oddělitelné, nýbrž bylo pevně spojeno s hlavní prostřednictvím příčného kolíku. Uzávěra pouzdra neumožňovala spojení se závěrovým mechanismem při rozborce, takže ji bylo nutné provádět při uzamčeném závěru s jeho následným vytažením společně s pohyblivým víkem pouzdra a napínací klikou.

V další fázi vývoje vznikly prototypy vz. 38, zkoušené nejen ze strany VTLÚ, ale také v květnu a v říjnu 1938 v Sovětském svazu. Události roku 1938 byly natolik hektické, že v září nařízené opětovné zkoušky protiletadlové střelby se v důsledku mobilizace nekonaly a byly odloženy až na únor 1939. Také u pušek vz. 38 zůstalo jen u vzorků.

Konstrukční podoba pušky vz. 38 nebyla posledním stádiem meziválečného strakonického vývoje. V průběhu listopadu a prosince 1938 byl v továrně zhotoven a zkoušen upravený vzorek, jehož hlavní odlišnost spočívala v řešení odběru tlaku plynů z hlavně. Původní píst uložený paralelně pod hlavní a patentovaný odemykač byly nahrazeny trubkovým pístem navlečeným na hlavni, jehož zadní část nesla dvě symetrická ramena procházející pouzdrem závěru a přenášející impulz na nosič závorníku.

Do 14. prosince 1938 mělo pouzdro závěru takto upraveného původního exempláře pušky vz. 38 za sebou okolo 20 000 ran, závěrový mechanismus 3 000 výstřelů a nová hlaveň s pístovým ústrojím cca 1 500 ran. Téhož dne byla puška poprvé předvedena zástupcům VTLÚ, kteří s ní počítali pro plánované zkoušky v Plaveckém Podhradí.

Zkoušky se konaly od 20. ledna do 2. února 1939 a byly zaměřeny na funkci pušek za ztížených podmínek a ovšem také na protiletadlovou střelbu. Během nich puška absolvovala dalších 2 700 výstřelů. Výsledek vyzněl zcela ve prospěch strakonické zbraně, a tak byla na jednání výzbrojní komise konaném 13. března 1939 navržena k definitivnímu zavedení do výzbroje pod označením „puška vz. 39“. V technické zprávě připravené pro výzbrojní komisi MNO datované 27. února, jež shrnovala celou etapu vývoje samonabíjecích pušek, se již později schválené označení také v návrhu vyskytlo.

Exemplář pušky vz. 39 získalo muzeum v roce 1995 převodem z Prototypy, a. s., Brno.

 

TECHNICKÉ ÚDAJE:

  • Ráž: 7,92 mm Mauser
  • Celková délka: 1 190 mm
  • Délka hlavně: 609 mm
  • Délka záměrné: 706 mm
  • Kapacita nábojové schránky: 10 nábojů
  • Hmotnost prázdné zbraně: 4 310 g

Aktuálně



Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…
Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025
Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární…