Čs. vojáci s kulometem Schwarzlose, dědictvím po rakousko-uherské armádě

Čs. vojáci s kulometem Schwarzlose, dědictvím po rakousko-uherské armádě

Snímek zachycuje obsluhu těžkého kulometu vz. 24 Schwarzlose, dědictví po rakousko-uherské armádě, na manévrech čs. armády ve druhé polovině 30. let.

 

Kulomet Schwarzlose byl roku 1902 vyvinut německým konstruktérem Andreasem Wilhelmem Schwarzlosem. Do výzbroje rakousko-uherské armády byl přijat jako kulomet vz. 07/12, vyráběn byl v rakouském Steyru. Za první světové války kulomet Schwarzlose představoval standardní výzbroj rakousko-uherských jednotek.

Kadence kulometu byla původně 400 ran za minutu, po dalších úpravách (vz. 16) teoreticky až 580 ran za minutu. Kulomet používal náboj 8×50 mm R firmy Mannlicher. Pracoval na principu částečně uzamčeného závěru, s rotačním podavačem nábojů. Munice byla podávána v nábojových pásech, nutností bylo olejování nábojů a kulomet byl chlazen vodou. Umístěn byl obvykle na trojnožce, v této úpravě celková hmotnost činila hodně přes 40 kg. Mohl být použit i jako protiletadlová zbraň, pro užití v zákopech na něj bylo možno umístit pancéřový štít. Kulometem Schwarzlose byla vyzbrojena i rakousko-uherská letadla, jakkoli nebyl pro tuto roli určen.

Mezi další uživatele kulometu patřila již před válkou řecká, nizozemská a švédská armáda (v těchto zemích byl upraven na ráži 6,5 mm). Po první světové válce se kulomet Schwarzlose ocitl ve výzbroji armád nástupnických států, polská armáda jej nasadila proti bolševikům. Používán byl ještě za druhé světové války, rozšířen byl například v maďarské nebo i italské armádě, nouzově jím byly vybaveny i některé německé jednotky.

Československá armáda převzala po skončení první světové války takřka tisícovku kulometů Schwarzlose a v cizině zakoupila další. Jediný výrobce a dodavatel náhradních dílů však sídlil v Rakousku. Další problém představovala ráže – puškou vz. 24 čs. armáda přešla na náboj ráže 7,92×57 mm. Zbrojovka Janeček získala zakázku na výrobu nových a adaptaci stávajících kulometů. Adaptovaný kulomet byl označován jako vz. 7/24 (4 987 kusů). Kulomety již vyrobené v nové ráži pak byly označovány jako těžký kulomet vz. 24 (2 253 kusů). Tyto kulomety zůstaly i přes zavádění nových typů ve výzbroji čs. armády až do konce meziválečného Československa, a kulometem vz. 7/24 byla vyzbrojena část československých pohraničních opevnění.

 

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…