Dragoun-mušketýr a arkebuzír z období třicetileté války

Dragoun-mušketýr a arkebuzír z období třicetileté války

Věk třicetileté války (1618-1648) představoval jedno z nejdramatičtějších období Evropské historie. S odstupem staletí se tento konflikt stal oblíbeným námětem kulturní tvorby, cínové miniatury nevyjímaje. Předložené figurky znázorňují dragouna-mušketýra a arkebuzíra z období třicetileté války. Oba jezdci jsou oblečeni do soudobého mužského civilního oděvu, krátkého vypasovaného kabátce a nabíraných nohavic ke kolenům (tzv. plundry), doplněných punčochami.

Dragoun je vybaven mušketou, bandalírem – řemenem s odměrkami (tzv. apoštoly) prachových dávek, prachovnicí, váčkem s kulkami a bodným mečem, kordem. Arkebuzír má kromě kordu arkebuzu, lehčí pušku, podle níž byl pojmenován, dvě pistole v sedlových pouzdrech (holstrech) u přední rozsochy sedla a prachovnici i váček s kulkami. Oba jezdci používají jako ochranu hlavy jednu z nejběžnějších přileb třicetileté války, morion. Arkebuzír je navíc vybaven kyrysem s předním i zadním plechem, zatímco dragoun má přes kabátec oblečenu koženou vestu, jež dobře chránila proti znečištění a v závislosti na tloušťce materiálu mohla fungovat i jako lehčí ochranný prvek.

Na rozdíl od arkebuzíra má jen nízké střevíce, neboť dragouni v tomto období fungovali jako tzv. hipomobilní pěchota, bojovali pěší a koně používali pouze pro přesuny. Arkebuzíři plnili, podobně jako lehká jízda východního typu, jíž byli např. husaři, především průzkumné a přepadové úkoly.

Důležitou roli však dokázali sehrát i v bitvě v otevřeném poli. Dragoun na šedém koni je oblečen do zelených plunder, modrých punčoch a červeného kabátce, přes nějž má oblečenou vestu ze světle hnědé kůže. Arkebuzír na hnědákovi je pod kyrysem oděn do modrého kabátce a delšího světle hnědého koženého kabátce bez rukávů. Punčochy, navazující na vínově zbarvené plundry, v jeho případě nejsou vidět, neboť je překrývají vysoké světle hnědé jezdecké škorně. Odstíny světle hnědé obecně převládají na kožených součástech výstroje obou jezdců včetně rukavic, tmavě hnědá je použita pro znázornění dřevěných prvků, pažeb a apoštolů.

Kovové součásti výstroje a výzbroje znázorňuje stříbřitá, zatímco šedá je použita u arkebuzíra pro kolorování holster na pistole a sedlového vaku. Podsedlová deka dragouna je vyvedena fialově, u arkebuzíra zeleně.

Prezentované figurky znázorňují žoldnéře z období třicetileté války, kteří mohli snadno sloužit v řadách saského vojska, jež 10. října 1631 okupovalo Prahu. Stalo se tak v rámci saského vpádu do Čech. Ten byl součástí tzv. švédské války (1630-1635), během níž vstoupil do bojových operací třicetileté války švédský král Gustav II. Adolf a spojil se s říšskými protestanty, jmenovitě právě se saským kurfiřtem Janem Jiřím I. Sasy a s nimi přišedší české exulanty vytlačila z Prahy i z Čech císařská armáda pod Albrechtem z Valdštejna během následujícího roku.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…