Film „40 let v barvách Dukly“

Film „40 let v barvách Dukly“

Dlouhometrážní film 40 let v barvách Dukly z roku 1988 je ohlédnutím za bohatou historií armádních sportovních klubů sdružených pod značkou Dukla. Pro tyto účely film těží z v minulosti natočených krátkých dokumentárních filmů a šotů ve filmových periodikách. Vrcholový sport v armádě začal být organizován na širokém základě od roku 1948. Zprvu pod názvy Armádní tělocvičný klub (1948–1953) a Ústřední dům armády (1953–1956). Jméno Dukla se jako odkaz na vojenskou tradici společného boje sovětských a československých vojáků v Karpatsko-dukelské operaci začalo používat od roku 1956.

Nejpopulárnější se pod hlavičkou Dukly staly kolektivní sporty. Fotbalový tým Dukla Praha nebo hokejové týmy Dukla Jihlava a Dukla Trenčín patřily ve své době k nejlepším v domácí lize. V Dukle se však pěstovaly hlavně individuální sporty v mnoha sportovních odvětvích od lehké atletiky po jezdectví. Legendou mezi armádními sportovci se stal čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu Emil Zátopek. Značka Dukla si nejen na domácí, ale i na mezinárodní sportovní scéně vydobyla zvučné místo, které armádní sportovci v dresu Dukly svými výsledky dodnes potvrzují.

Výrobce: Československý armádní film, 1988

Tvůrci: námět a scénář Radek Očenášek, Ivan Šářec, hudba Jiří Šust, zvuk Lubor Jirásek, střih Vladimír Cabalka, kamera Radim Jurčeka, dramaturgie Luděk Čermák, režie Radek Očenášek

Technické údaje k filmové kopii:: 35 mm, II. kombinovaná kopie, barevná a černobílá, 2505 metrů (88 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

Aktuálně



PŘED 100 LETY - AERO BULLETIN č. 14 - 7. června 1926

PŘED 100 LETY - AERO BULLETIN č. 14 - 7. června 1926

07. 06. 2026
Št. kapitán Stanovský v Portugalsku. Vzácné pochopení portugalských úřadů. Laskavostí čs. konsulátu…
Letoun, který nemá být snadno čitelný. Unikátní kamufláž pro český C-390 navrhl akademický malíř Pavel Holý z VHÚ Praha

Letoun, který nemá být snadno čitelný. Unikátní kamufláž pro český C-390 navrhl akademický malíř Pavel Holý z VHÚ Praha

04. 06. 2026
Do České republiky brzy dorazí první ze dvou transportních letounů Embraer C-390…
Brusilovova ofenzíva – 110 let od rakousko-uherské pohromy s dalekosáhlými následky

Brusilovova ofenzíva – 110 let od rakousko-uherské pohromy s dalekosáhlými následky

03. 06. 2026
Během první světové války se východní fronta nikdy nestala hlavním dějištěm globálního…
Od návratu vojenských chemiků z Perského zálivu uplynulo 35 let

Od návratu vojenských chemiků z Perského zálivu uplynulo 35 let

02. 06. 2026
Na konci května uplynulo 35 let od návratu Československého samostatného protichemického praporu…
PŘED 100 LETY - AERO BULLETIN – číslo 13 – 2. června 1926 - Nouzové přistání u Lagosu

PŘED 100 LETY - AERO BULLETIN – číslo 13 – 2. června 1926 - Nouzové přistání u Lagosu

02. 06. 2026
Dle právě došlého telegramu štábního kapitána Stanovského přistálo jeho letadlo nouzově na…