Francouzská pistole Audax model 19

Francouzská pistole Audax model 19

Zbrojovka Manufacture d’armes des Pyrénées françaises (M.A.P.F.), původně existovala pod názvem Uria & Arenas Frères v Béhobie, kde ji v roce 1923 založil José Uria. Od roku 1928 v Hendaye, na pobřeží Biskajského zálivu. Firma vyráběla poměrně pestrou škálu sportovních zbraní, ale proslavily ji především samonabíjecí pistole. Základ většiny jejich konstrukcí vycházel z pistole tzv. eibarského typu, tedy modelu, vyráběného pod mnoha různými názvy ve španělském Eibaru a jeho okolí. Jednalo se o robustní konstrukci s dynamickým závěrem, kladívkovým bicím mechanismem a hlavní spojenou s tělem přerušovanými ozuby na spodní části hlavně. Pistole uvedeného typu nakupovala u španělských výrobců v průběhu první světové války z důvodů výzbrojních nedostatků především francouzská armáda. Pyrenejská zbrojovka své pistole nabízela s mnoha obchodními označeními, čímž se od španělských výrobců také neodlišovala.

V průběhu třicátých let minulého století sice dál vyráběla zavedené modely, nabídku však rozšiřovala o další provedení, jež však mnohdy vzhledově, často i konstrukčně kopírovaly výrobky jiných firem. Výhradně pro francouzskou továrnu na náboje Cartoucherie Francaise v Paříži vyráběla v letech 1931–1939 dva modely pistolí s obchodním názvem Audax. Kapesní provedení v ráži 6,35 mm Browning, označované jako model 10, vycházelo z modelu Unique, avšak lišilo se od něj dlaňovou pojistkou, blokující bicí mechanismus.

Druhý, větší model, zařízený na náboj 7,65 mm Browning, byl označován doplňkovým číslem 19 a měl rovněž dlaňovou pojistku. Svým provedením připomínal spíše belgickou pistoli Browning 1910, jeho hlaveň spojovaly s tělem pistole přerušované ozuby, vratná pružina byla navlečena na hlavni a předním koncem se opírala o bajonetovou matici, spojenou se závěrem. Bicí mechanismus také tvořil přímoběžný úderník.

Odlišnost od belgické předlohy však spočívala v konstrukci manuální pojistky, umístěné na levé straně těla pistole. V zajištěné poloze zakrývalo její rameno písmeno F a pojistka blokovala pohyb závěru. Pod ramenem pojistky se u zadní úpony lučíku nacházelo stiskátko stranového záchytu zásobníku, takové řešení neměla nejen belgická pistole, ale ani jiné modely, vyráběné v pyrenejské zbrojovce. Jak patrno, pistole Audax svým konstrukčním řešením poněkud vybočovala z tamní produkce. Počet vyrobených exemplářů sice není znám, lze však usuzovat podle dochovaných výrobních čísel, že zřejmě nepřekročil hranici čtyř tisíc kusů.

Pistoli Audax model 19 s výrobním číslem 13 749 získalo muzeum v roce 1981 převodem z VÚ 1337 Babice u Říčan.

Ráž: 7,65 mm Browning

Celková délka: 154 mm

Délka hlavně: 85,1 mm

Výška: 98,6 mm

Šířka: 27 mm

Kapacita zásobníku: 7 nábojů

Hmotnost: 582 g

Aktuálně



1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…