Jízdní ozbrojenci, první polovina 15. století.

Jízdní ozbrojenci, první polovina 15. století.

Jarní měsíce roku 1420 se nesly ve znamení prvních husitských vítězství, jež se měla natrvalo zapsat do dějin českých zemí i dějin vojenství. Prvním z těchto střetů byla bitva u Sudoměře, v níž husitský voj táhnoucí od Plzně na Tábor 25. března úspěšně odrazil útok tzv. železných pánů, tedy oddílů katolické šlechty za účasti strakonických johanitů. Ačkoliv byli katolíci poraženi, stále představovali pro husity hrozbu – kutnohorský mincmistr Mikuláš Divůček z Jemniště, který bojoval u Sudoměře a navzdory porážce úspěšně zajal několik desítek husitů, nyní shromažďoval katolické síly v Mladé Vožici.

Jan Žižka, vědom si nebezpečné blízkosti tohoto místa vzhledem k Táboru, se na počátku dubna odhodlal k smělé akci. Na Velký pátek, 5. dubna nad ránem, přepadli táborští Mladou Vožici. Ta, soudě dle dobových zpráv, nebyla chráněna hradbou, ale pouze dřevěným plotem (snad palisádou), což přepad značně usnadnilo. Královští ozbrojenci ve městečku byli dokonale zaskočeni. Některým se podařilo uniknout do hradu, ostatní buď padli, nebo byli zajati. Samo městečko lehlo popelem. Zisk z rychlého vítězství byl významný – značný počet ukořistěných koní, výstroje a výzbroje posloužil k dovyzbrojení táborských a zároveň měl být popudem k vytvoření prvních Žižkových jízdních oddílů. Získaní zajatci měli být navíc později vyměněni za husity, zajaté u Sudoměře.

Prezentované figurky představují dvojici tzv. polotěžkých jezdců z první poloviny 15. století, z nichž jeden by mohl být – dle znamení na štítu – zástupcem husitské šlechty a druhý naopak katolickým šlechticem či žoldnéřem. Zařazení jezdců do této kategorie odráží množství jimi nesené plátové zbroje, pokrývající horní polovinu těla, přičemž ochranu nohou zastupují pouze tzv. kolenní myšky. Poněkud nejasným dojmem působí u obou mužů typy přileb s pohyblivým hledím, jež výrobce ztvárnil jako jakýsi přechod mezi basinetem a šalířem, podobnější spíše šalíři. Výzbroj jezdců tvoří shodně kopí, meč a jezdecký štít typu tarče s výřezem pro založení kopí při útoku.

O dominanci v oblasti barevného spektra obou figurek se víceméně rovným dílem dělí na jedné straně světlé i tmavé odstíny hnědé a béžové, znázorňující srst koní, vysoké boty, nohavice, ratiště kopí a část jezdecké výstroje, na straně druhé stříbrošedá metalická barva plátové zbroje a kovových součástí výzbroje a postrojů. Celek doplňuje černý odstín kopyt, hřívy a ohonu jednoho koně a sedla druhého jezdce. Červená barva v kombinaci s bílým podkladem posloužila k vytvoření znamení na štítech, v jednom případě v podobě kříže, v druhém v podobě kalicha. U jednoho ze zvířat červená pokrývá také postroj, zatímco u druhého je postroj v odstínu tmavě zelené, jinak použité také na podstavcích. Určitými solitéry zůstávají světle modrá podsedlová deka a plavé zbarvení hřívy a ohonu jednoho z koní.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…