Kříž obrany státu

Kříž obrany státu

Kříž obrany státu byl zřízen rozkazem ministryně obrany Vlasty Parkanové č. 48 dne 30. září 2008. Podmínkou udělení vyznamenání může být kromě hrdinství prokázaného v boji také vynikající velitelská činnost, zásluhy o obranu České republiky nebo jejího ústavního pořádku, popřípadě zásluhy o záchranu značných hodnot na majetku státu s nasazením zdraví nebo života. Prezentovaným exemplářem č. 229 byl in memoriam dekorován Karel Nejedlý, někdejší československý legionář na Rusi a významný představitel československého domácího odboje proti nacismu. Působil pod krycím jménem „Kapitán Nemo“ jako vedoucí odbojové organizace Nemo.

Popis:

Dekorace o průměru 40 mm při síle 2-6 mm je ražena z tombaku a skládaná z několika segmentů. Vyznamenání je zavěšeno prostřednictvím závěsu ve tvaru lipových ratolestí o výšce 19 mm při šířce 26 mm na světle zelené stuze o šířce 37 mm, jejímž středem prochází pás tenkých pruhů v barvách národní trikolóry v opakujícím se pořadí bílá-červená-bílá-modrá (motiv stuhy Československého válečného kříže 1939). Středem zelených polí stuhy prochází vždy dvojice tenkých zlatých pruhů.

Avers:

Modifikovaný kříž je pisánského typu s mírně plasticky převýšenými fasetami, které tvarově napodobují Československý válečný kříž 1939. Kříž je položený na jednoduchém věnci oválného tvaru se zdobným motivem lipových trojlistů. Na střed kříže je situován znak Armády České republiky s barevným velkým státním znakem, podložený zkříženými meči.

Revers:

Kříž je hladký, přeložený hladkým oválným věncem. Ve středu kříže se nachází vyražený nápis: MINISTERSTVO OBRANY ČESKÉ REPUBLIKY, pod ním je vyraženo pořadové číslo: 229.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 2021.

Aktuálně



Lhaní účinnější než výstřely

Lhaní účinnější než výstřely

15. 09. 2025
V současné době sociálních sítí a mediální moci televizních stanic je při mezinárodních…
Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

12. 09. 2025
Ministryně obrany Jana Černochová dnes v památníku v Praze na Vítkově vyznamenala…
Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

12. 09. 2025
Upozorňujeme návštěvníky Leteckého muzea Kbely, že v době od 13. do 18.…
Národní památník na Vítkově je od čtvrtka 11. září od 13:00 uzavřen. Platí to i pro pátek 12. září

Národní památník na Vítkově je od čtvrtka 11. září od 13:00 uzavřen. Platí to i pro pátek 12. září

10. 09. 2025
Upozorňujeme návštěvníky, že dnes, tedy ve čtvrtek 11. září 2025 je pro…
Vývoz a dovoz speciálu v druhé pětiletce

Vývoz a dovoz speciálu v druhé pětiletce

10. 09. 2025
V letních měsících roku 1961 vypracovalo Oddělení zvláštních zahraničních styků Státní plánovací komise…