Kulovnice - zadovka s francouzským křesadlovým zámkem; J. Michael; Čechy; kolem 1730

Kulovnice - zadovka s francouzským křesadlovým zámkem; J. Michael; Čechy; kolem 1730

František Antonín hrabě Sporck, člen českého místodržitelství, majitel panství Lysá, Kuks a Konojedy, byl největším milovníkem a propagátorem myslivosti a parforsních honů v Čechách. Podporoval lesnictví, chov zvěře, ale také hudbu, divadlo a výtvarné umění. Podnikáním a činností všeho druhu se chtěl vyrovnat staré šlechtě. Na rozdíl od řady jiných šlechtických rodů se sporckovská zbrojnice bohužel nezachovala. Informace o palných zbraních hraběte Sporcka můžeme tak čerpat pouze z některých exemplářů se Sporckovým jménem či jeho erbem, které jsou roztroušeny po různých světových sbírkách. Střelecká záliba majitele východočeského panství se výrazně odrazila i v jeho zájmu o technický rozvoj palných zbraní. Mezi výrobky, které pro Sporcka zhotovovali puškaři v Praze, Kuksu i v severovýchodních Čechách, převládají zadovky se sklopnými hlavněmi a různé druhy opakovacích zbraní.
Jednou z těchto zbraní je i křesadlová zadovka se sklopnou hlavní, která se nachází ve sbírce Vojenského historického ústavu v Praze. Kulovnice je opatřena hlavní, která se sklápí na příčném šroubu po stisknutí klíče na přední části lučíku. Po sklopení se do hlavně zezadu zasunula železná nábojnice s pánvičkou a ocílkou. Nábojnice byla předem naplněna střelným prachem a střelou, takže po výstřelu stačilo pouze v hlavni vyměnit prázdnou nábojnici za plnou. Stejných nábojnic měl střelec k dispozici celou sadu, která většinou čítala dvanáct kusů. Jednotlivé nábojnice nosil lovec zastrčeny v přihrádkách speciálního koženého opasku. Na zadní části hlavně je umístěn erb hraběte Sporcka a zbraň je dále značena IOAN MICHAEL IN KUCKUS BAAD. Ráže zbraně je 11 mm, délka 1 135 mm a hmotnost 3 800 gramů. Puškař Johann Michael se narodil v Kuksu 22. května 1702 a na kukském panství působil jako jeden z osobních Sporckových puškařů.
Zadovka se sklopnou hlavní z dílny puškaře Johanna Michaela má výjimečné postavení nejen v rámci sbírkových fondů Vojenského historického ústavu, ale pro své atypické provedení vývrtu hlavně se řadí mezi nejkurióznější výrobky světové puškařské produkce. Zbraně s jiným než obvyklým kruhovým vývrtem kulových hlavní se objevily v 17. a 18. století, ale jen zcela výjimečně a ojediněle. Vývrt býval nejčastěji čtyřrohý (v průřezu čtverec), jako je tomu i u zmiňované Sporckovy zadovky, nebo třírohý (v průřezu trojúhelník), případně ve tvaru srdce aj. Zbraně s nezvyklým vývrtem byly výrobně složitější a dražší. Musely mít samozřejmě i vlastní kleště na odlévání speciálních střel a u předovek musela tvaru vývrtu hlavně odpovídat i hlava nabijáku.

Aktuálně



Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

07. 02. 2025
Další projekce z cyklu „Komentované filmy ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha“ se…
Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…