Landsknechti – pištci

Landsknechti – pištci

Před pěti sty lety, ve dnech 13. a 14. září 1515, došlo jihovýchodně od Milána k bitvě, známé jako bitva u Marignana. Na bitevním poli se tehdy střetla francouzská armáda krále Františka I. podporovaná Benátkami, s vojskem švýcarských Spříseženců pod kardinálem Mattheusem Schinerem, jehož podporoval milánský vévoda Massimiliano Sforza. Bitva probíhala celý den a noc se značně nejistým výsledkem. Švýcaři, byť méně početní než francouzská pěchota a pěchota německých landsknechtů ve francouzském žoldu, byli v pěším boji poměrně úspěšní a odolávali i sériím útoků těžkooděné jízdy, vedeným ve většině případů osobně francouzským králem. Švýcarské pěší formace však úspěšně nahlodávalo francouzské polní dělostřelectvo. Nerozhodný boj nakonec rozhodl příjezd benátských posil, které podpořily Francouze a přinutili Švýcary s velkými ztrátami opustit bojiště. V důsledku této bitvy získal francouzský král dočasně dominantní postavení v severní Itálii a Švýcaři rezignovali na prosazování svých politických zájmů na apeninském poloostrově. František I., ač král, nebyl dosud pasovaný. Využil proto bitevního triumfu a přímo na bojišti se nechal sám pasovat na rytíře legendárním francouzským rytířem Bayardem.

Ve francouzském žoldu bojovali u Marignana také proslulí němečtí pěší žoldnéři, landsknechti, jimž se říkalo „černá legie“ nebo „černá banda“. Přesný původ tohoto přízviska není znám – není potvrzeno, že by se odvozovalo od černých oděvů a spíše se usuzuje na původ podle černěných kyrysů a přileb.

Prezentované, tvarově identické figurky landsknechtů představují vojenské hudebníky – pištce, vybavené koženými pouzdry na píšťaly a flétny. Oba pištci jsou oblečeni do rané varianty nabíraných a prostřihávaných nohavic-plunder, punčoch, nízkých střevíců zvaných medvědí tlapy a krátkých kabátců s nabíranými rukávy, přes něž mají oblečené kožené vesty. Oba muži mají na hlavách barety s pštrosími pery, u pasu jako poboční zbraň krátký meč (katzbalger) a v rukou třímají příčnou flétnu. Nohavice a kabátec levého pištce kombinují světle modrou a vínovou barvu látky, jíž odpovídá také kombinace barev peří na černém baretu. Tmavě hnědá vesta nese na zádech zeleně kolorované prostřihy do tvaru kytice. Barva punčoch je z větší části setřená, původně však byla zelená. Pravý pištec má kabátec i nohavice půlené v rozdílných kombinacích barev – pravý rukáv červeno modrý proti červeno bílé levé nohavici, zatímco levý rukáv a pravá nohavice jsou žluto zelené. Pro punčochy a peří na tmavě hnědém baretu byla zvolena tmavě zelená barva. Krom černě kolorovaných fléten se zde vyskytuje ještě několik odstínů hnědé a béžové, jež byly použity ke znázornění bot, podstavců a kožených výstrojních součástí.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

Aktuálně



Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…
Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…
Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…