Model kluzáku Parabola

Model kluzáku Parabola

Dlouholetý pracovník a spoluzakladatel Leteckého muzea VHÚ pan Jan Sýkora byl nejen nadšený muzejník, dobrý organizátor, ale také manuálně velice zručný stavitel převážně dřevěných konstrukcí. Za svůj um vděčil především své modelářské minulosti, kdy od dětských let navštěvoval modelářské kroužky, zprvu v rodné Kopřivnici a později i na dalších působištích.

V roce 1959 po návratu ze základní vojenské služby v Chebu, kde mimo jiné postavil přes 35 velkých maket letadel za účelem výuky rozpoznávání typů ve škole pohraničních hláskařů, se stal členem Modelářského klubu na Praze 1. V jeho rámci se pak zúčastnil řady modelářských soutěží, pro které postavil několik krásných, volně létajících modelů kluzáků, převážně v kategorii A2. Tyto modely s poměrně velkým rozpětím a malým plošným zatížením se vyznačovaly stabilním dlouhodobým letem, a proto také často majiteli ulétly i ve velice slabém termickém počasí. A to i přes zabudované časovací zařízení, které zpravidla tvořil pomalu hořící doutnák, napojený na pohyblivé směrové kormidlo, nebo uchycení výškovky. Proto byly modely většinou vybaveny štítkem s prosbou autora o navrácení kluzáku na jeho domovskou adresu.

Krásnou ukázkou této kategorie kluzáků byl model „Parabola“, postavený ze smrkových nosníků, balzy a překližky. Jeho trup byl řešen velice elegantně s ladnou mírně parabolickou střední křivkou a zakončený pohyblivým směrovým kormidlem pro časované ukončení letu. Křídlo bylo stavěno klasicky se dvěma nosníky, nesoucími balzová žebra a zakončené velikými stabilizačními „uchy“. Celek byl spolu s vodorovnou ocasní plochou potažen modelářským papírem „Modelspan“ a lakován vypínacím celonovým lakem. Po natónování modelu barevnými tušemi byl ještě povrch opatřen znaky modelářského klubu a černou imatrikulací OK-11-0171, což byl osobní soutěžní kód Jana Sýkory, který nesly i jeho další modely.

Tento zajímavý model se spolu s dalšími soutěžními kluzáky dostal do sbírky VHÚ darem od rodiny Jana Sýkory na sklonku roku 2021, aby tak rozšířil kolekci leteckého modelářství a dokladoval úroveň našeho leteckého modelářství na počátku šedesátých let minulého století.

 

Rozpětí  1 860 mm

Délka  1 040 mm

Celková výška  90 mm

Hmotnost  500 g

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…