Německá pistole Jäger

Německá pistole Jäger

Mezi německými pistolemi, vyráběnými v průběhu prvních dvou dekád dvacátého století, lze nalézt řadu velmi originálních konstrukcí, avšak převážná většina z nich má hlavní části vyráběné třískovým obráběním. Z celé řady pistolí poněkud vybočuje, nejen svým designem, ale i konstrukčním řešením, pistole Jäger, jež nese jméno svého tvůrce a zakladatele malé firmy na výrobu zbraní Franze Jägera.

Franz Jäger (1876–1957) se vyučil puškařem v Zella-Mehlis, poté si otevřel v Halle vlastní obchod se zbraněmi, avšak v roce 1899 odjel do Spojených států, usadil se v New Yorku, kde s Carlem a Edmondem Bittinerovými založil společnost „Bittiner and Jäger“. Zde také začal pracovat na vlastních, patentově chráněných zlepšeních spoušťových mechanismů brokovnic.

V roce 1902 odjel Jäger z New Yorku do belgického Lutychu, poté se přestěhoval do Suhlu, kde si otevřel obchod se zbraněmi. Postupné rozšiřování obchodu vedlo v roce 1908 k založení společnosti s názvem Franz Jäger & Co. A výstavbě továrny na výrobu loveckých zbraní, jež měla na prahu roku 1914 okolo 50 zaměstnanců.

Když Německo vyhlásilo 1. srpna 1914 válku Rusku, idyla skončila, jelikož ministerstvo války vydalo nařízení, na jehož základě musely veškeré továrny na lovecké a sportovní zbraně přejít na válečnou výrobu. Jelikož Jägerova firma neměla potřebné strojové vybavení, zejména frézy a protahovačky, čelila hrozbě uzavření závodu. Společnost tedy potřebovala nějaký návrh vojensky využitelné zbraně, jíž by mohla vyrábět na stávajícím výrobním zařízení.

Podle vzpomínek syna Kurta vyrobil Franz Jäger první prototyp pistole v ráži 7,65 mm Browning během pouhých dvou víkendových dní. V následujících týdnech pak vypracoval výkresovou dokumentaci dílů zbraně a výrobních přípravků a zápustek pro výkovky. Již 30. listopadu 1914 přihlásil svoji konstrukci k patentové ochraně, avšak patentový úřad jeho návrh 8. února 1916 zamítl s odůvodněním, že se nejedná unikátní konstrukční řešení, nýbrž pouze o využití odlišných konstrukčních metod. Měl ji však zaregistrovanou jako německý říšský užitný vzor (Deutsche Reichs Gebrauchsmuster – D. R. G. M.), jak je ostatně na levé straně pistole vyraženo. Značení D. R. P. ANGEM ve stejném řádku vyjadřuje oznámený německý patent (Deutsches Reichspatent angemeldet).

Pistole Jäger se od většiny soudobých konstrukcí lišila především tělem pistole, sestávajícím ze dvou plechových bočnic, nasazených na bočních nálitcích hlavně a spojených šrouby. Přední část rukojeti s lučíkem a otočnou spouští byla výklopně spojena s bočnicemi pistole, stejně tak zadní stěna rukojeti se záchytem úderníku a otočnou manuální pojistkou. Kruhové západky, zajišťující přední a zadní část ve složeném stavu, měly důlkové vybrání a k jejich stlačení sloužil trn, vybíhající ze dna zásobníku.

Vzhledem k výkonu náboje měla pistole dynamický (uzavřený) závěr s vratnou pružinou navlečenou na hlavni. Závěr sestával ze závěrového pouzdra s vloženým závorníkem, osazeným vytahovačem nábojnic a vloženým přímoběžným úderníkem.

Přestože se armádní kruhy k Jägerově pistoli stavěly údajně velmi rezervovaně, zařadily ji mezi doporučené pistole pro soukromé nákupy důstojnictva. Sériová výroba pistolí Jäger byla zahájena již v říjnu 1914 a běžela až do roku 1917, kdy firma celkově vyrobila okolo 13 000 kusů, z nichž přibližně 2000 zakoupily vojenské osoby, tedy především důstojníci.

Exemplář s výrobním číslem 4445 získalo muzeum v roce 1949 převodem od Ministerstva vnitra – Kriminální ústředny Praha.

 

Ráž: 7,65 mm Browning

Celková délka: 155 mm

Výška: 106,2 mm

Šířka: 35 mm

Délka hlavně: 94,5 mm

Délka záměrné: 130 mm

Kapacita zásobníku: 7 nábojů

Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 642 g

Aktuálně



Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…