Německá pistole Mann W.T. Modell 1921

Německá pistole Mann W.T. Modell 1921

V průběhu první poloviny 20. století, zejména pak v prvních dvou jeho dekádách, vznikla na území Německa řada konstrukcí samonabíjecích zbraní, jejichž technická řešení převýšila invenci konstruktérů v řadě jiných zemí té doby. Neúprosným sítem času, jež poměřuje životaschopnost a perspektivnost lidské invence nejen v oboru zbrojní výroby, prošlo poměrně málo konstrukcí. To však nic neubírá na skutečnosti, že i zapomenuté zbraně mohou nést perspektivní konstrukční prvky, využité mnohem později.

Německý konstruktér Fritz Mann založil v roce 1896 v Suhlu-Neundorfu závod na výrobu přesných strojů, zbraní a nástrojů s názvem Fritz Mann Feinmaschinen- Waffen- und Werkzeugsfabrik. V rodinném podniku pracoval také jeho bratr Otto, jenž se také podílel na konstrukci samonabíjecích pistolí. Zbraně ovšem nebyly primárním a jediným produktem firmy: v závodě vznikaly dvoutaktní motory, okružní pily či lyžařská vázání. Existenci firmy ukončila v roce 1938 její likvidace.

V roce 1920 zkonstruovali bratři Mannové kapesní samonabíjecí pistoli s tvarovým řešením, vymykajícím se obvyklému pojetí. Atypický tvar těla, tvořený v zadní části rádiusem o velkém poloměru, není tím, čím by odpuzovala či přitahovala pozornost. Klasický jednočinný mechanismus s přímoběžným úderníkem nebyl také v té době ničím neobvyklým. Krátká hlaveň spojená s tělem pomocí jednoho ozubu v přední části, takže ji bylo možné snadnou při částečně staženém závěru snadno vyjmout, zvláštní zřetel jistě nevyvolávala.

Bratři Mannové však přišli s něčím novým: zařízení k brždění pohybu závěru u samonabíjecích zbraní s pevnou hlavní, jak zněl název patentu č. 334 098, uděleného 4. března 1920 na jméno majitele firmy Fritze Manna. Jednoduché řešení spočívalo v radiální drážce, vystružené v nábojové komoře. Při výstřelu tlak plynů působících na vnitřní stěny nábojnice roztáhl stěny do radiální drážky, takže při otevírání závěru v důsledku impulzu prachových plynů docházelo k rekalibraci nábojnice na původní průměr, respektive na průměr daný rozměry nábojové komory.

Pro zbraně v ráži 6,35 mm Browning s poměrně nízkými tlaky v hlavni při výstřelu a malým výkonem střely nemělo podobné řešení zvláštní význam; hmotnost závěrového mechanismu při délce hlavně 44 mm podobné řešení nevyžadovala. Úskalí principu zpožděného otevírání závěru pomocí rekalibrace nábojnice, jinak velmi lákavého pro konstrukce zařízené na náboje s vyšším výkonem, spočívá v proměnnosti kluzného tření, jež je závislé na vlastnostech materiálu nábojnice a míry lubrikace nábojů.

Pistole bratří Mannů dostala označení Mann W. T. (Westen Taschen – kapsa u vesty) a byla vyráběna ve dvou modelech, odlišených označením Modell 1920 a 1921, jež se vzájemně lišily především materiálem střenek. Starší model vyráběla firma se střenkami z hliníkové slitiny, novější je měl z černé tvrzené gumy. Mezi další originální prvky této dnes již málo známé, leč sběratelsky zajímavé pistole, patřil výstražník, signalizující přítomnost náboje v nábojové komoře, jehož rameno pak vyčnívalo z otvoru za manuální pojistkou. Atypicky řešený byl záchyt zásobníku, jehož stiskátko vyčnívalo z přední stěny poměrně subtilní rukojeti. Neúmyslnému vypuštění zásobníku při úchopu bránila tuhá pružina záchytu.

Výroba pistolí Mann W. T. trvala pravděpodobně pouze do roku 1923, počet vyrobených kusů je v rozporu s dochovanými vyššími výrobními čísly odhadován na 20 000 pistolí.

Exemplář druhého modelu s výrobním číslem 24005-21 získalo muzeum v roce 1950 převodem z Ministerstva národní bezpečnosti (MNB) – Kriminální ústředny Praha.

Ráž: 6,35 mm Browning

Celková délka: 104,5 mm

Výška: 70,4 mm

Šířka: 19 mm

Délka záměrné: 101 mm

Délka hlavně: 44 mm

Kapacita zásobníku: 6 nábojů

Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 236 g

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…