Německý letecký kulomet MG 15

Německý letecký kulomet MG 15

Konstruktér Louis Wilhelm Stange (1888–1971) během svého působení u firmy Rheinische Metallwaren- und Maschinenfabrik (Rheinmetall) v Düsseldorfu vyvinul lehký vzduchem chlazený kulomet s označením S 2-100, založený na principu uzamčeného závěru s krátkým zpětným pohybem hlavně. Na rozdíl od řady jiných tehdejších konstrukcí tvořilo uzamykací prvek otočné pouzdro, spojené v zadní části s pouzdrem závěru. Vlastní závorník měl v zadní části vyfrézovány symetrické uzamykací ozuby, po třech na každé straně. Uzamykací pouzdro s křivkovými kulisami se nuceně otáčelo odvalováno symetricky uloženými kladičkami na bocích závorníku.

Podmínky versailleské smlouvy neumožňovaly německým zbrojovkám vyrábět jiné než lovecké a sportovní zbraně, proto firma Rheinmetall prodala výrobní práva na Stangeho kulomet, označovaný jako Modell 29, švýcarské firmě Waffenfabrik Solothurn, jež zbraň po úpravách přeznačila na S 2-200 s oficiálním označením Modell 30. Pod ním se také dostal do výzbroje rakouského Bundesheeru. Maďarská armáda jej zavedla pod označením 31.M.

V roce 1933 koupila firma Rheinmetall likvidující firmu na výrobu lokomotiv August Borsig GmbH a od roku 1936 změnila svůj název na Rheinmetall-Borsig AG. V té době se již v Německu na podmínky versailleské smlouvy nikdo neohlížel.

Konstrukčních prvků lehkého kulometu využil Louis Stange v letech 1931–1932 při vývoji letecké verze T6-220, od roku 1933 označované jako MG 15. Závěrový systém včetně bajonetového spojení hlavně s pouzdrem závěru zůstalo zachováno, potřebám ovládání palubní pozorovatelské zbraně byla přizpůsobena pistolová rukojeť. Zesílený nárazník zvýšil teoretickou kadenci zbraně na 1000 ran/min. K zajištění zbraně v nataženém stavu sloužila otočná prstencová pojistka stejné konstrukce, jakou měly pěchotní kulomety M. 30 a 31.M. Zajištění závěru tvořilo také nezbytný krok při rozebírání zbraně, jelikož se závěrem v přední poloze nešlo uvolnit bajonetové spojení s pažbou, resp. u letecké verze se zadní částí pouzdra závěru. Nezajištěný závěr se stlačenou vratnou pružinou mohl při neopatrné manipulaci vylétnout prudce vpřed, což mohlo vést k případnému zranění personálu.

Zásobovací mechanismus tvořil dvojitý bubnový zásobník s kapacitou 75 nábojů (Doppeltrommel 15 – Dt 15), součástí příslušenství zbraně tvořil také lapač vystřelených nábojnic, ať již v plátěném provedení (Hülsensack), nebo v modernější verzi v podobě pryžového zploštělého balonu, uzavřeného vespod zdrhovadlem (Hülsensack n. A.), případně s odpadní trubicí (Hülsenschlauch).

Ve výrobním programu měly kulomety MG 15 německé zbrojovky Rheinmetall-Borsig v Düsseldorfu, Heinrich Krieghof v Suhlu, Wagner & Co. v Heyrode a Westfälische Union v Alteně. V Maďarsku je pro potřeby německé Luftwaffe vyráběla firma Danuvia Gépgyár v Budapešti. Jejich výroba běžela pouze v prvních válečných letech, zřejmě jen do roku 1942, kdy je ve výrobních programech zbrojovek nahrazovaly podstatně výrobně jednodušší a parametricky lepší kulomety MG 81 ve stejné ráži, umožňující efektivní nasazení u letounů s letovými rychlostmi až 475 km/h.

Exemplář z roku 1940, vyrobený firmou Rheinmetall-Borsig A. G., získalo muzeum v roce 1995 převodem z Prototypy, a. s. Brno.

 

Ráž: 7,92 mm Mauser

Celková délka: 1078 mm

Délka hlavně: 600 mm

Hmotnost zbraně bez zásobníku: 7020 g

Teoretická kadence: 1000–1050 ran/min.

Aktuálně



Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…
Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

25. 06. 2025
Spolek Fotografiemi pro radost pořádá fotografické workshopy pro osoby s mentálním a…