Německý padákový kontejner

Německý padákový kontejner

V průběhu ledna 1943, když ztratila poslední vhodná letiště pro zásobování a odsun raněných, vrcholila ve stalingradském kotli agónie německé 6. armády generála Friedricha Pauluse. Jako jediná možnost se jevila snaha o shoz potřebného materiálu ze vzduchu pomocí padákových kontejnerů. Jeden takový zásobovací prostředek je i ve sbírkách VHÚ.

Jednalo se o válcovité těleso z ocelového plechu ve tvaru letecké pumy s dvířky, které bylo možné odhazovat z letounu buď z klasických závěsníků, nebo prostě jej vyhazovat ručně z otevřených vrat transportního letounu. Kontejner se po odhozu zbrzdil vlastním padákem, který byl vypuštěn předem nařízeným časovacím mechanismem a dopadl volně k zemi, aniž by poškodil nesený náklad. V tělese kontejneru byly uloženy čtyři nezávislé válcové schránky s vlastním uzavíráním, do kterých bylo možné uložit drobnější materiál, jako střelivo, potraviny nebo léčiva. Padák byl umístěn v zadní části, která byla opatřena stabilizačními ploškami, umožňujícími přesnější odhoz.

Náš exponát měl poměrně pohnutý osud. Podle čísel na něm uvedených byl původně získán německým Heeresmuseem Prag a to již v roce 1943. Poté přešel do majetku Vojenského historického muzea VHÚ, ale v přírůstkových knihách byl kupodivu popsán jako součást jiného většího kontejneru, protože jej v poválečném zmatku kdosi uložil do jeho vnitřku. Dostal shodné inventární číslo VHM 6733 a stal se součástí jiného exponátu. To vše se málem vyřešilo v roce 1959, kdy zrušovací komise VHÚ rozhodla, že oba kontejnery nemají žádnou historickou hodnotu a navrhla je k likvidaci. K jejich zničení naštěstí nedošlo a oba se posléze ocitly ve fondu padákového materiálu VHÚ.

Jako zajímavost jistě poslouží i fakt, že výše zmíněný exponát si v devadesátých letech minulého století zahrál ve velice zdařilém snímku „Stalingrad“. Tam se snášel po odhozu z Junkersu Ju 52 m 3 a dostali jej vyhladovělí a promrzlí němečtí vojáci. Místo toho, aby nalezli potraviny nebo léky, sypaly se z jeho útrob železné kříže, určené pro vyznamenané obránce kotle. Nyní se tento kontejner nalézá v expozici Vojenského technického muzea Lešany.

 

Délka 1 650 mm

Průměr 350 mm

Prázdná hmotnost 77 kg

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…