Německý samopal Bergmann MP 35/I

Německý samopal Bergmann MP 35/I

Svébytnou a do jisté míry ojedinělou konstrukci mezi německými meziválečnými samopaly představovala vývojová řada modelů Bergmann BMP 32, MP 34, MP 35 a MP 35/I vyvíjená v letech 1931-1935 Theodorem Emilem Bergmannem.
Poslední z modelů již nevyráběla mateřská firma Theodor Bergmann v Suhlu, ale zbrojovka Carl Walther v Zella-Mehlis. Ta v letech 1936-1940 zhotovila okolo 5000 kusů, avšak během dalších válečných let jej ve výrobním programu již neměla. V důsledku zvýšených zakázek ze strany Vrchního velitelství pozemních sil (OKH – Oberkommando des Heeres) předisponovala firma Walther výrobu samopalů MP 35/I firmě Junker & Ruh v Karlsruhe. Až do roku 1944 se zde vyrobilo okolo 40 000 kusů.
Zcela charakteristický rys těchto samopalů představovala celková koncepce závěrového mechanismu ve spojení s otočnou napínací rukojetí. Napínání závěru vyžadovalo analogické pohyby jako při obsluze armádní opakovačky a teprve po zatlačení rukojeti do přední polohy a jejím pootočení doprava byla zbraň připravena ke střelbě. K natažení závěru vzad nestačil pouze přímočarý pohyb, na druhé straně se při střelbě napínací rukojeť nepohybovala. Technicky zajímavé řešení s vysokou výrobní náročností ale nepředstavovalo vývojový posun směrem vpřed.

Exemplář s výrobním číslem 2034 b vyrobený v roce 1942 pochází z výzbroje jednotek SS a Vojenský historický ústav jej získal v roce 1981 z pozůstalosti Ing. V. Urbánka, který s touto zbraní hájil v průběhu květnového povstání 1945 budovu Čs. rozhlasu. Autenticitu potvrzuje i snímek zachycující Ing. Urbánka s touto zbraní během bojů o rozhlas.

Aktuálně



Na Army Film Festivalu (22. – 24. 9.) můžete vidět také filmy ze sbírky VHÚ Praha

Na Army Film Festivalu (22. – 24. 9.) můžete vidět také filmy ze sbírky VHÚ Praha

18. 09. 2025
První ročník Army Film Festivalu se bude konat v kině Atlas a také…
Seminář: 1915 – válkou vyděšeni 

Seminář: 1915 – válkou vyděšeni 

17. 09. 2025
Válka, která vypukla v létě 1914 a měla „skončit do švestek“, nejenže „do…
Pátrání po 450 rakousko-uherských vojácích z první světové války pohřbených v kryptě římského kostela Santa Maria dell´Anima

Pátrání po 450 rakousko-uherských vojácích z první světové války pohřbených v kryptě římského kostela Santa Maria dell´Anima

17. 09. 2025
Přednáška o pozoruhodném mezinárodním projektu věnovaném pátrání po původu a válečných osudech…
Lhaní účinnější než výstřely

Lhaní účinnější než výstřely

15. 09. 2025
V současné době sociálních sítí a mediální moci televizních stanic je při mezinárodních…
Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

12. 09. 2025
Ministryně obrany Jana Černochová dnes v památníku v Praze na Vítkově vyznamenala…