Německý voják si prohlíží sovětský tančík T-37

Německý voják si prohlíží sovětský tančík T-37

Desátník pozemních sil Luftwaffe si prohlíží lodní šroub a kormidlo opuštěného sovětského plovoucího tančíku T-37. Snímek byl pořízen 2. srpna 1941 v Sovětském svazu.

 

Počátkem třicátých let se sovětská armáda rozhodla zařadit do své výzbroje plovoucí tančík podle modelu britské firmy Carden-Loyd. Na vývoji projektů plovoucích tanků se podíleli zejména konstruktéři N. N. Kozyrev a N. A Astrov. Souběžný vývoj dvou typů, T-33 a T-41, nepřinesl uspokojivé výsledky, stejně jako prvotní T-37. Teprve verze T-37A byla přijata do výzbroje Rudé armády a do sériové výroby, jež se zprvu potýkala s velkými problémy. V letech 1933–36 bylo vyrobeno větší množství tančíků tohoto typu – údaje se rozcházejí, od 1200 až po více než dvojnásobek.

Hlavními úkoly tančíků bylo provádět průzkum a poskytovat podporu vlastním silám při střetu s nedostatečně vyzbrojenými nepřátelskými jednotkami. Myšlenka shazovat tančíky z nízko letících těžkých bombardérů TB-3 skončila nezdarem. Výzbroj tvořil jediný kulomet DT 7,62 mm, umístěný ve věži. Pancéřování bylo dosti slabé – na nejvíce exponovaných místech nepřesahovalo 10 mm, na zádi bylo silné pouze 6 mm. Váha tančíku činila 3,2 tun. Motor o výkonu 40 koňských sil poskytoval maximální rychlost 35 kilometrů v hodině. Posádku tvořili dva lidé – řidič a velitel, který zároveň obsluhoval kulomet a signalizoval. Vyvinuta byla též plamenometná verze OT-37, vyrobená v počtu asi 75 kusů. Na bázi tančíku vzniklo rovněž samohybné dělo SU-37, vyzbrojené 37 mm kanonem, a vycházel z něj i plovoucí tančík T-38.

T-37 měl četné vady. Výzbroj byla slabá, pancéřování naprosto neuspokojivé – dalo se prostřelit i z ručních zbraní. Stroj byl dosti poruchový. Přestože měla mezi jeho hlavní úlohy patřit průzkumná činnost, vysílačkou byly vybaveny pouze velitelské tančíky T-37RT, jinak se používala signalizace pomocí praporků. Za Zimní války se naplno projevily nedostatky plovoucích tančíků, proto bylo rozhodnuto o jejich vyřazení. K tomu však nedošlo až do zahájení operace Barbarossa. Při nasazení proti nacistickým agresorům utrpěly tančíky obrovské ztráty, aniž dokázaly protivníkovi výrazněji uškodit. Zbývající stroje byly vesměs používány k výcviku nebo k tahání děl. Kořistní tančíky používaly i armády mocností Osy.

 

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…