Pěchotní srub K-S 3 na Králicku

Pěchotní srub K-S 3 na Králicku

Snímek zachycuje pěchotní srub K-S 3, stojící nedaleko Králík ve východních Čechách. Před jeho vchodem je vidět postavený přístřešek pro osádku. Jedná se o izolovaný pěchotní srub
oboustranný, postavený v druhé třídě římské odolnosti ve dnech 19. – 24. 5. 1937, v rámci stavebního podúseku Červený Potok, který spadal pod Ženijní skupinové velitelství III Králíky. Osádku mělo tvořit třicet dva vojáků. Objekt nebyl do odstoupení pohraničí v říjnu 1938 plně vybaven.
V roce 1934 se tehdejší československá vláda rozhodla postavit na hranicích stálé opevnění k posílení obrany země. Opevnění budované v letech 1935–1938, které do dnešních dnů nacházíme v pohraničí, se stalo symbolem příprav obrany Československa proti nacistické expanzi. První úvahy o výstavbě opevnění počítaly pouze s těžkým opevněním, tj. se samostatnými objekty a tvrzemi. Tyto plány byly ovšem příliš časově a hlavně finančně náročné. Právě kvůli úspoře času a peněz došlo ke změně plánu a část linie měly tvořit jen lehké objekty, místy zesílené uzávěrami těžkého opevnění. Po připojení Rakouska k Německu v březnu 1938 se nově začala budovat souvislá linie těžkého opevnění na jižní Moravě. Do září 1938 nebylo opevnění ještě dostavěno.

Snímek byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán v roce 2015.

Aktuálně



Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

14. 02. 2026
Zbrojní výroba v druhé polovině 50. let prošla řadou zásadních zvratů. Jednu ze…
Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…
Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

12. 02. 2026
Dnes si připomínáme datum narození příslušníka československého pěšího pluku 2 ve Francii…
Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

09. 02. 2026
Před 90 lety vzniklo ve Spojených státech pozoruhodné protiválečné hnutí, které pomocí…
V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

06. 02. 2026
Historik Vojenského historického ústava Praha Jiří Plachý napsal novou knihu s titulem „Výsadkáři…