Pistole Mars 6,35 mm

Pistole Mars 6,35 mm

Výroba kapesních pistolí na území Československa představovala poměrně malý, z hlediska významu poměrně zanedbatelný segment zbrojní výroby. Kromě Jihočeské, později České zbrojovky, jež s výrobou kapesních pistolí začínala, je měla ve výrobním programu krátce také Zbrojovka Praga v Praze a Čs. státní zbrojovka v Brně. Vedle těchto továren existovali ještě dva malí výrobci: firma Antonína Vilímce v Kdyni, ve 30. letech známá pod jménem nového majitele A. Kohout & spol., a puškařský závod F. Dušek v Opočně. Na rozdíl od Duškovy firmy závod v Kdyni během meziválečného období neměl ve svém výrobním sortimentu nic jiného, než samonabíjecí pistole.

Původní firmu s názvem Antonín Vilímec a spol. v Nové Kdýni, jež vyráběla od roku 1921 kapesní pistole s obchodním názvem Slavia, zakoupil v roce 1930 kdyňský podnikatel Augustin Kohout (1888–1979), jehož oborem ovšem nebyly zbraně, nýbrž výroba mlýnského hedvábí, tedy síťoviny, sloužící k prosévání různých druhů mouky. Vzděláním byl obchodní akademik, ke zbraním jako takovým, pokud je známo, žádný vztah neměl.

Bezprostředně po zakoupení Vilímcovy firmy se na výrobním programu nic nezměnilo; malý závod v lokalitě Na Zámečku čp. 335 dál vyráběl pistole se značkou Slavia, v roce 1932 rozšířila sortiment malá kapesní pistole s obchodním označením PZK. Teprve o dva roky později začala Kohoutova firma vyrábět nový model s názvem Mars, jehož konstruktérem byl Kohoutův dílovedoucí a tichý společník Václav Kabelka, na jehož jméno měla firma také udělenou koncesi pro výrobu pistolí.

Jméno antického boha války, použité pro obchodní označení nových pistolí, mělo firmě posloužit ke zvýšení atraktivnosti nabízených modelů; pod stejným názvem vyráběla také, byť kratší dobu, pistole v ráži 7,65 mm Browning. Konstrukčně obě zbraně využívaly rozšířené principy, ať již se jednalo o spojení hlavně s tělem pomocí přerušovaných ozubů ve spodní části hlavně či bicí mechanismus tvořený přímoběžným úderníkem. V tomto směru nevybočovaly z řady jiných komerčních pistolí.

Kapesní model v ráži 6,35 mm Browning měl hlaveň spojenou s tělem pistole třemi ozuby ve spodní části hlavně. Na levé straně těla pistole se nad krčkem rukojeti nacházela manuální pojistka, jejíž rameno také sloužilo k zadržení závěru v poloze určené pro rozebírání. Konstrukce pistole neměla samostatný vyhazovač nábojnic, jeho funkci plnil zápalník úderníku, stejně jako u pistolí FN počínaje modelem 1906 a řady dalších modelů.

Schránkový zásobník měl kapacitu osm nábojů; v inzerátech byla pistole uváděna jako devítiraná, tedy s dalším nábojem v hlavni.

Výrobní záznamy Vilímcovy a Kohoutovy firmy se ovšem nedochovaly; jediným pramenem k vyčíslení produkce tak zůstávají zápisy v protokolech pražské zkušebny zbraní a střeliva pro civilní potřebu. V průběhu prvního roku výroby, tedy v roce 1934, předložila firma A. Kohout zkušebně celkem 416 pistolí Mars, o rok později to již bylo 1189 kusů. Následující roky 1936 a 1937 sice znamenaly pokles výroby, kdy továrna nechala zkušebnou ověřit 847 a 257 kusů, avšak v dalších letech jejich výroba značně stoupla. V průběhu roku 1938 prošlo zkušebnou 1798 pistolí, o rok později podchytily protokoly zkušebny celkem 1977 kusů. Maxima produkce dosáhla s kapesními pistolemi Mars firma v roce 1940, kdy prošlo zkušebnou 2354 pistolí. Nelze pochybovat o tom, že hlavními odběrateli se v průběhu prvních okupačních let staly obchodní firmy v Říši, neboť poptávka v Německu byla podstatně vyšší, nehledě na cenové relace dané znehodnocením protektorátní měny.

V roce 1941 prošlo pražskou zkušebnou celkem 1765 pistolí, o rok později pouze 966 kusů. Rok 1942 byl také posledním, kdy se pistole v Kdyni vyráběly. K zastavení výroby došlo 31. října 1942 na základě vládního nařízení č. 133/42 Sb. ze dne 25. března 1942 o přizpůsobení průmyslu, obchodu a řemesla válečným poměrům, jelikož Augustin Kohout odmítl zapojení svého závodu do mozaikové výroby součástí pro říšskou brannou moc. Kohoutovo odmítnutí tak znamenalo naprostou likvidaci závodu. Veškeré výrobní zařízení bylo zkonfiskováno a přiděleno jiným podnikům, přípravky zničeny. Sám majitel firmy nastoupil jako skladník do kdyňské pobočky firmy Baťa, kde také přečkal válku. Propuštění zaměstnanci, kteří se přes Kohoutovo varování přihlásili na pracovním úřadě, byli totálně nasazeni a strávili zbytek války v Norsku u Narviku při budování Atlantického valu.

Celková produkce kapesních pistolí Mars z let 1934–1942 je vyčíslena na 16 319 kusů, jejich krátká poválečná obnovená výroba celkový počet zvýšila o více než 6000 exemplářů, avšak konstrukčně odlišných od předválečného provedení.

Exemplář z roku 1936 získalo muzeum v roce 1969 převodem z Městské správy VB Praha.

 

Ráž: 6,35 mm Browning

Celková délka: 115,3 mm

Výška: 88,4 mm

Šířka: 25 mm

Délka hlavně: 53,8 mm

Kapacita zásobníku: 8 nábojů

Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 380 g

AktuálněTisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…
Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…
Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…