Pohled na stanoviště Tango-23 „Repetitor“ v roce 1995

Pohled na stanoviště Tango-23 „Repetitor“ v roce 1995

Pozorovací stanoviště Tango 23 bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina. Linie byla obsazena příslušníky mise UNCRO (United Nations Confidence Restoration Operation). Mezi jednotkami působícími na misi UNCRO bychom našli i příslušníky AČR. Pozorovací stanoviště Tango 23 se nacházelo na strategickém místě poblíž Ljubovo, u silnice, která vedla z Korenice směrem na Lički Osik. Osádka byla tvořena příslušníky 1. roty, 3. praporu mírových sil – CZEBATT, Armády České republiky.

O fotografii sám autor uvádí: Snímek vznikl po první chorvatské operaci, Bljesak v květnu 1995. V popředí jsou patrné stopy po likvidaci opevnění v okolí hřiště u základny, v pozadí jsou ochranné vály a samotná základna. Se satelitem je kuchyně s jídelnou, vpravo za náspem je zasypaný kontejner sloužící jako kryt pro živou sílu, nad ním strážní stanoviště, vpravo od něj se nachází zlikvidovaná obranná stanoviště vybudovaná Chorvatskými vojáky při operaci Blesjak, v pozadí strážní pozorovací věž a vlevo jeden z odražečů – repetitoru, za ním je kopec Ćukovac.

Stanoviště Tango-23 „Repetitor“ bylo silně poničeno při minometné palbě během operace Oluja v srpnu 1995. Tato palba bohužel způsobila i ztráty na životech mezi příslušníky AČR na misi UNCRO.

Během výše zmíněného střetu došlo k minometné palbě na Tango-23, kdy střepiny způsobily smrtelné zranění rotmistru Luďku Zemanovi a četaři Petru Valešovi, lehčí zranění pak utrpěli rotmistr Roman Čelanský, četař Jiří Suda a četař Jiří Hubáček. Chorvati, kteří obsadili české stanoviště, sice měli lékaře, který se raněným vojákům věnoval, ale odmítli propustit zraněné Čechy do srbské zóny. Mimo to došlo ke zničení většiny infrastruktury základny, kdy následkem požáru shořelo služební i osobní vybavení osádky pozorovacího stanoviště.

Mise UNCRO byla ustanovena v roce 1995 a navazovala na misi UNPROFOR (1992–1995). Samozřejmě nemohli chybět příslušníci Armády České republiky, která zde měla nasazený 3. mírový prapor České republiky. Mise UNCRO trvala jen rok, ale neznamenala konec působení AČR v bývalé Jugoslávii. Po zrušení mise byla část české jednotky zařazena do nového kontingentu v operaci IFOR v Bosně a Hercegovině, další část se přesunula na misi UNTAES, která měla dohlížet na opětovnou integraci Východní Slavonie do Chorvatska, zbytek se přesunul zpět do České republiky. Operací UNCRO prošlo v letech 1995 až 1996 750 vojáků.

Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2021.

 

AktuálněPrůvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

28. 09. 2022
Třetí částí nové expozice v Armádním muzeu Žižkov je věnována válečnému konfliktu, který…
Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…