Pohled na stanoviště Tango-23 „Repetitor“ v roce 1995

Pohled na stanoviště Tango-23 „Repetitor“ v roce 1995

Pozorovací stanoviště Tango 23 bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina. Linie byla obsazena příslušníky mise UNCRO (United Nations Confidence Restoration Operation). Mezi jednotkami působícími na misi UNCRO bychom našli i příslušníky AČR. Pozorovací stanoviště Tango 23 se nacházelo na strategickém místě poblíž Ljubovo, u silnice, která vedla z Korenice směrem na Lički Osik. Osádka byla tvořena příslušníky 1. roty, 3. praporu mírových sil – CZEBATT, Armády České republiky.

O fotografii sám autor uvádí: Snímek vznikl po první chorvatské operaci, Bljesak v květnu 1995. V popředí jsou patrné stopy po likvidaci opevnění v okolí hřiště u základny, v pozadí jsou ochranné vály a samotná základna. Se satelitem je kuchyně s jídelnou, vpravo za náspem je zasypaný kontejner sloužící jako kryt pro živou sílu, nad ním strážní stanoviště, vpravo od něj se nachází zlikvidovaná obranná stanoviště vybudovaná Chorvatskými vojáky při operaci Blesjak, v pozadí strážní pozorovací věž a vlevo jeden z odražečů – repetitoru, za ním je kopec Ćukovac.

Stanoviště Tango-23 „Repetitor“ bylo silně poničeno při minometné palbě během operace Oluja v srpnu 1995. Tato palba bohužel způsobila i ztráty na životech mezi příslušníky AČR na misi UNCRO.

Během výše zmíněného střetu došlo k minometné palbě na Tango-23, kdy střepiny způsobily smrtelné zranění rotmistru Luďku Zemanovi a četaři Petru Valešovi, lehčí zranění pak utrpěli rotmistr Roman Čelanský, četař Jiří Suda a četař Jiří Hubáček. Chorvati, kteří obsadili české stanoviště, sice měli lékaře, který se raněným vojákům věnoval, ale odmítli propustit zraněné Čechy do srbské zóny. Mimo to došlo ke zničení většiny infrastruktury základny, kdy následkem požáru shořelo služební i osobní vybavení osádky pozorovacího stanoviště.

Mise UNCRO byla ustanovena v roce 1995 a navazovala na misi UNPROFOR (1992–1995). Samozřejmě nemohli chybět příslušníci Armády České republiky, která zde měla nasazený 3. mírový prapor České republiky. Mise UNCRO trvala jen rok, ale neznamenala konec působení AČR v bývalé Jugoslávii. Po zrušení mise byla část české jednotky zařazena do nového kontingentu v operaci IFOR v Bosně a Hercegovině, další část se přesunula na misi UNTAES, která měla dohlížet na opětovnou integraci Východní Slavonie do Chorvatska, zbytek se přesunul zpět do České republiky. Operací UNCRO prošlo v letech 1995 až 1996 750 vojáků.

Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2021.

 

AktuálněVšechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…
Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…
Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…