Pohled na základnu v obci Bosanska Krupa během mise IFOR

Pohled na základnu v obci Bosanska Krupa během mise IFOR

Snímek zachycuje logistickou základnu v obci Bosanska Krupa, kde působili naši vojáci na misi IFOR.

Autor fotografie, jeden z řidičů nákladních automobilů Tatra který na této misi působil, na toto nasazení následovně vzpomíná: „Základna se nacházela v bývalém dřevařském závodě, který byl ve válce vypálen a zničen. Z jedné strany hlavní silnice a z druhé strany řeka, v údolí mezi kopci, by byla velice snadným cílem pro případné napadení. Ještě po našem příjezdu, asi koncem února 1996, byl pohyb po části základny omezen, jelikož její část nebyla stále odminována. Dle toho, že je na fotce vidět sníh a jsou tam již obytné buňky, tak bych řekl, že je to konec roku 1996 nebo začátek roku 1997. Po našem příjezdu se na místě obytných buněk nacházely stany, kde jsme byli ubytováni po 30 nebo 40 v každém stanu a k topení se používala naftová kamna. Někde na místě, odkud je fotka pořízena, se nacházely sprchy. Později i tyto byly nahrazeny buňkami. Pro obytné buňky jsme jezdili asi od dubna nebo května do Chorvatska, myslím do Gradčace, kde docházelo ke shromažďování zbylého materiálu z mise UNPROFOR a jeho postupné likvidaci, a odkud je naše armáda odkoupila. Jednalo se tedy o již použité obytné buňky, které postupně nahrazovaly již zmíněné stany,“ říká autor fotografie.

Technika se parkovala pod přístřešky, na fotografii vlevo, které byly dříve určené pro skladování dřeva. V budově za buňkami byl sklad munice. PHM byly skladovány ve velkých, snad gumových vacích zapuštěných v zemi, vpravo od této budovy. K výrobě elektřiny sloužily elektrocentrály. Později na vyasfaltované ploše základny, za zády fotografa, přistávaly vrtulníky, zde také došlo k havárii jednoho z nich. Začátkem léta 1996 se postupně okolo základny začaly budovat bunkry z pytlů s pískem a také velký bunkr z defence valů. Ke stravování sloužily stany a i tyto byly postupně nahrazeny buňkami. Po spojení několika buněk dohromady, pouze s obvodovými stěnami, tak vznikla velká jídelna.

Do operace IFOR (Implementation Force). se čeští vojáci pod velením NATO zapojili v roce 1996. Příslušníci 6. mechanizovaného praporu a další členové českého kontingentu pomáhali na území Bosny a Hercegoviny udržovat vojensky bezpečné prostředí a vynucovali spolu se zahraničními kolegy dodržování vojenských ujednání mírové Daytonské dohody. Monitorovali činnost dříve znepřátelených skupin (pravoslavných Srbů, katolických Chorvatů a islám vyznávajících Bosňáků) a logisticky pomáhali OBSE při organizaci voleb v Bosně a Hercegovině. V průběhu operace se pohyboval počet členů kontingentu okolo 850 osob. Mise IFOR trvala od prosince 1995 do prosince roku 1996. Na ni navázaly stabilizační mise SFOR a KFOR. Celkově se této mise zúčastnilo téměř 60 000 vojáků, a to nejen z řad států NATO.

Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2022.

Aktuálně



Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…
Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

17. 03. 2024
V pátek 15. března 2024 se na hřbitově v Landicanu za účasti představitelů…