Rakouská hradebnice Wallgewehr M 1872

Rakouská hradebnice Wallgewehr M 1872

Potřeba zvýšení účinnosti obrany původně pouze městských opevnění vedla mimo jiné ke vzniku výkonnějších pušek, jež zpravidla konstrukčně vycházely z některých zavedených pěchotních vzorů, od nichž se lišily především svými rozměry, celkovou hmotností a ráží. Větší hmotnost střely s vyšší dopadovou energií umožňovala účinněji paralyzovat útok nepřítele než samotná střelba z pěchotních pušek. Podle svého určení při obraně hradeb se pušky velkých ráží také nazývaly hradebnice (Wallgewehre, Wallbüchse). S poklesem významu městských opevnění a rozvojem fortifikačního stavitelství došly hradebnice využití především ve vojenských pevnostech, kde jinak dominovala dělostřelecká výzbroj.

Ve výzbroji rakouské armády figurovaly v menším množství hradebnice přestavěné z předovek Lorenz M. 1854 na zadovky, označované také v některých pramenech rokem 1859. Jejich počet a otázka zařazení do výzbroje jsou dodnes předmětem spekulací.

V lednu 1867 schválil císař František Josef I. zavedení zadovky systému vídeňského puškaře Franze Wänzla do výzbroje. O tři roky později proběhly na základě císařského souhlasu také rozsáhlé zkoušky se dvěma hradebnicemi, přestavěnými na Wänzlův systém. Příznivé výsledky zkoušek otevřely novým hradebnicím cestu do výzbroje. K jejich zavedení došlo 25. ledna 1871. Avšak konstrukce se záklopkovým závěrem použitá u hradebnic měla s Wänzlovým systémem společné pouze základní řešení závěru, jinak vycházela ze systému Albini-Braendlin, odlišného systémem uzamčení závěru a konstrukcí dvouramenného vytahovače nábojnic. Zcela nezávisle na Franzi Wänzlovi vytvořili v roce 1865 italský plukovník a pozdější admirál Agusto Albini (1830–1909) a anglický strojní inženýr Francis Augustus Braendlin závěrový mechanismus, který si nechali o rok později patentovat. Pušku jejich systému zavedla například pod označením M 1867 do výzbroje belgická armáda.

Rakouské hradebnice, zavedené pod označením M 1872, bývají také někdy označovány jako Wänzel-Albini, avšak takové spojení nemá žádné opodstatnění.

Na rozdíl od Wänzelova systému měla konstrukce Albini-Braendlin kohout spojený s úderníkem, jehož dřík tak plnil funkci uzamykacího klínu, což umožňoval také centrální zápal náboje, u pušek Wänzel pro náboj ráže 14 mm s okrajovým zápalem byl úderník veden v odklopném závěru v šikmém lůžku. Hradebnice M 1872 má kolébkové (tzv. „velké dánské“) hledí, stavitelné v rozsahu od 300 do 1600 kroků (225–1200 m), hlaveň se závěrem a garniturou jsou v bílém stavu, v předpažbí je uložen ocelový vytěrák. Pažba je vyrobena z nemořeného ořechového dřeva. Vzhledem k celkové hmotnosti a výkonu náboje nebylo možné z podobné zbraně střílet, aniž by byla uložena v lafetě.

Náboj pro hradebnici M 1872 měl olověnou střelu o hmotnosti 82,79 g, prachovou náplň tvořilo 13,85 g černého prachu a dno tombakové nábojnice bylo osazeno centrální zápalkou systém Roth. Hmotnost jednoho náboje činila 118,7 g.

Exemplář s přejímací značkou vídeňské zkušebny z roku 1873 získalo muzeum v roce 1960 darem od soukromého sběratele.

Ráž: 19 mm Wallgewehrpatrone (18,8 x 57 R)

Celková délka: 1420 mm

Délka hlavně: 920 mm

Délka záměrné: 768 mm

Hmotnost: 8320 g

AktuálněPřednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

09. 12. 2023
V podvečer 6. prosince 2023 se v Armádním muzeu Žižkov Vojenského historického ústavu Praha…
Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

08. 12. 2023
Historik Vojenského historického ústavu Praha Jiří Plachý se na konci listopadu zúčastnil…
Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

07. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov je…
Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

06. 12. 2023
Podívejte se na nabídku přednášek v Armádním muzeu Žižkov do konce roku…
Vznik 5. čs. střelecké divize ve Francii

Vznik 5. čs. střelecké divize ve Francii

05. 12. 2023
Krátce po konci 1. světové války vznikla ve Francii 5. čs. střelecká…