Rakouský armádní revolver systému Adams-Scheinigg, 1860 

Rakouský armádní revolver systému Adams-Scheinigg, 1860 

Dvojčinný revolver (s možností natáhnout také kohout ručně a použít ho jako jednočinný) sestrojil a vyráběl Josef Scheinigg. Konstrukčně tato zbraň připomínala revolver, na nějž v roce 1851 získal britský patent Robert Adams (1809−1870) a v roce 1855 jej vylepšil anglický důstojník Frederick Beaumont. Zvláštností jsou dlouhé trny v nábojových komorách, na které se při nabíjení narážely střely, a tím se zvyšovala jejich těsnost v komorách. To byl vynález francouzského plukovníka Louise Thouvenina z roku 1843, uplatněný poté u vojenských pušek ve Francii, v Belgii, v Rakousku a v řadě dalších států. Josef Scheinigg byl první, kdo tuto myšlenku použil i u revolveru. Trny se však neosvědčily, bránily zejména snadnému a účinnému vyčištění komor od zbytků střelného prachu i dalších nečistot. Proto se nadále nevyráběly a u starších exemplářů byly z válců dokonce odstraňovány. Zbraň měla ráži tehdejších rakouských vojenských zbraní (13,9 mm), v letech 1860−1861 byla zkoušena armádou, ale do výzbroje nezavedena (zvítězila perkusní pistole Lorenz vzor 1862). Pro svou robustnost, dostřel i vojenskou ráži ji však mnozí důstojníci za války proti Prusku v roce 1866 používali jako svou soukromou zbraň. Revolver se vyráběl i v menších variantách (ráže 11 a 9 mm). 

Josef Scheinigg je připomínán v Ottakringu (předměstí Vídně) v souvislosti s Leopoldem Gasserem, který k němu nastoupil v roce 1858 jako tovaryš. 

Hlaveň oktagonální se čtyřmi pravotočivými drážkami a vysokou muškou. Pevné hledí tvořil zářez na konci uzavřeného rámu. S rámem je hlaveň smontována v jeden celek, na levé straně je napevno připevněna nabíjecí páka. Osa válce je aretována pružinou na pravé straně rámu před válcem. Kvůli trnům umístěným uprostřed komor musely být pistony do dna válce zašroubovány excentricky a zápalný kanálek vyúsťoval blíže k obvodu válce. Revolver je na levé straně rámu před bubnem značen rakouský orlem a „OTTOKRING Z. WIEN“. Kohout má dvě polohy – pojistnou a palebnou – přičemž v první poloze, kdy zbraň byla zajištěna, bylo možné otáčet válcem a nabíjet komory. Lučík je přišroubován zdola k rámu. Rukojeť střenková, střenky z ořechového dřeva jsou zdrsněny rybinováním, na rámu rukojeti zdola je závěsný kroužek. Kohout, nabíjecí páka, osa válce, spoušť, závěsný kroužek a pružina s čepem osy jsou ponechány v bílém stavu, ostatní kovové součástky zbraně byly černě brynýrovány. 

Revolver byl do sbírky VHÚ získán v roce 1948 převodem ze zbrojnice v Terezíně. 

Celková délka 315 mm, délka hlavně 155 mm, ráže 13,9 mm. 

Aktuálně



Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…